Ziemia 2.0. Pierwsza egzoplaneta odkryta przez Teleskop Webba. Jest niemal identyczna jak nasza

Przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Webba udało się potwierdzić istnienie pozaziemskiego globu, który krąży wokół gwiazdy typu czerwony karzeł. Planeta ta jest praktycznie bliźniaczką naszej rodzimej Ziemi. Jeszcze nie udało się jednak ustalić, czy posiada ona atmosferę.

Egzoplanety jako pierwszy odkrył Polak, profesor Aleksander Wolszczan. W 1992 roku w styczniu czasopismo "Science"opublikowało o tym artykuł. Na dzień dzisiejszy według danych NASA znanych jest 5241 egzoplanet. W ich skład wchodzi również LHS 475 b, która jest pierwszą planetą spoza układu słonecznego, którą udało się odkryć z pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Jest od nas oddalona o "jedynie" 41 lat świetlnych. Znajduje się w gwiazdozbiorze Oktanta. 

Zobacz wideo Łazik NASA wylądował na Marsie i przesłał pierwsze zdjęcia z jego powierzchni

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak odkryto daleką bliźniaczkę? Sprzęt i obserwacje

Odkrycia dokonał zespół kierowany przez Kevina Stevensona i Jacoba Lustig-Yaegera z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory w Laurel. Na początku naukowcy wybrali potencjalne cele obserwacyjne z pomocą teleskopu TESS, Transiting Exoplanet Survey Satellite. Po czym wykorzystali spektrograf, wchodzący w skład Teleskopu Webba. Nie mają żadnych wątpliwości w istnienie tej planety, dzięki zebranym danym. Ten skalisty glob, otwiera nowe możliwości przy szukaniu planet pozasłonecznych z pomocą Teleskopu Webba.

 

Dlaczego pąki storczyków usychają Dlaczego pąki storczyków usychają? Podpowiemy, jak możesz sobie poradzić

Czy dałoby się żyć na niej? LHS 475 b a atmosfera

Tylko Webb spośród wszystkich działających teleskopów, pozwala na badanie składu atmosfery planet pozasłonecznych. Jest to możliwe dzięki analizie światła gwiazd docierającego urządzenia dokonującego pomiaru. Na jego podstawie można określić czy planeta ma atmosferę i jaki jest jej skład chemiczny. W przypadku LHS 475 b, na razie nie udało się tego stwierdzić. Jednak niektóre rzeczy już wiadomo, jak to, że nie dominuje w niej metan. Nie jest jeszcze pewne, czy nie składa się w całości z dwutlenku węgla.

Wymiana filtra w dzbanku filtrującym Gdzie wyrzucić filtr do wody? Jak często wymieniać wkład i czy jest on bezpieczny dla środowiska?

Jak gorąca jest nowo odkryta planeta? Tropikalne wakacje czy żar słońca

Naukowcom udało się ustalić, że powierzchnia LHS 475 b jest gorętsza od Ziemi nawet o kilkaset stopni Celsjusza, czym bardziej przypomina Wenus, który jest otoczony gęstymi chmurami a jego atmosfera ta głównie dwutlenek węgla. Planecie okrążenie swojej gwiazdy zajmuje zaledwie dwa dni. Jednak krąży wokół czerwonego karła – gwiazdy dwa razy chłodniejszej od Słońca. Naukowcy uważają więc, że nadal jest całkiem możliwe, iż posiada atmosferę.

 
Więcej o: