O ile jest już dłuższy dzień? Wieczory są dłuższe, a zachód słońca jest coraz później

W styczniu dni stają się coraz dłuższe. Z każdą kolejną dobą dnia zaczyna przybywać, a nocy ubywać. Dzięki temu ludzie mają więcej energii. Jednak proces wydłużanie się dnia trwa powoli i stopniowo. Sprawdź, o ile dłuższy jest dzień i z czego to wynika.

Dłuższe dni są od przesilenia zimowego. 21 grudnia 2022 roku o godzinie 22:48 polskiego czasu mieliśmy do czynienia właśnie z tym wydarzeniem. Od tego momentu z każdą dobą dzień będzie coraz dłuższy, a noc coraz krótsza. To wszystko aż do przesilenia letniego, które nastąpi 21 czerwca. Wtedy dzień będzie miał aż 16 godzin i 46 minut. Jak to się dzieje, że dni zmieniają swoją długość? Sprawdź, o ile dzień jest dłuższy. 

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy długość dnia wpływa na zdrowie? Okazuje się, że tak

Dłuższe dni oznaczają dłuższą obecność słońca na niebie. Dzięki temu ludzie mają dłuższej dostęp do witaminy D. Jest ona bardzo potrzeba organizmowi, ponieważ ma ona zbawienny wpływ na zdrowie i kondycję. Nie da się ukryć, że słońce powoduje w ludziach uczucie szczęścia, dodaje energii i powoduje lepszą koncentrację. Dodatkowo krócej świecimy światło w domach, co pozwala zaoszczędzić na energii. 

O ile jest już dłuższy dzień? Czas trwania dni się zwiększa

Od przesilenia zimowego dni stają się coraz dłuższe. 2 stycznia dzień trwa dokładnie 7 godzin i 49 minut. Oznacza to, że jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 6 minut. Zachód słońca będzie już o 15:34. Do końca tego tygodnia wschód słońca przesunie się na 7:48, a zachód będzie o 15:41. Co ciekawe na północy Polski dłuższy dzień jest bardziej zauważalny niż na południu kraju. 

Dlaczego zmienia się długość dnia? Odpowiadamy 

Za długość dnia odpowiada ruch Ziemi dookoła własnej osi i wokół Słońca w kosmosie. Oś naszej planety nie przechodzi idealnie przez środek, dlatego Ziemia jest delikatnie przechylona. Powoduje to, że promienie Słońca nie padają cały czas na równik, a na Zwrotnik Raka lub Zwrotnik Koziorożca podczas przesilenia zimowego. O długości dnia decyduje zatem ruch obrotowy Ziemi.

Więcej o: