Rekordowa najniższa krajowa 2023. Płaca minimalna wzrośnie dwukrotnie! Te osoby zyskają najwięcej

Płaca minimalna 2023 roku będzie wyższa. Kto na tym najbardziej skorzysta i zarobi najwięcej? Najniższa krajowa zmieni się w nadchodzącym roku dwukrotnie. Sprawdzamy, ile będzie wynosić najniższa krajowa 2023 za godzinę.

Jak co roku, z początkiem stycznia pojawiają się zmiany w Kodeksie Pracy. Jedną z nich jest podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, co dla wielu z pewnością jest powodem do radości. Co więcej, będzie to rekordowa podwyżka i nastąpi aż dwukrotnie w ciągu tego roku! Sprawdź, ile wyniesie nowa płaca minimalna

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najniższa krajowa 2023 za godzinę. Ile wyniesie? 

Od 2023 roku obowiązywać będzie nowa stawka minimalnej pensji. W 2022 roku pracownicy otrzymywali kwotę 3010 złotych brutto miesięcznie. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na oficjalnej stronie rządowej gov.pl w 2023 roku będzie to 3490 złotych brutto, co daje 2700 netto. W związku z tym najniższa stawka godzinowa wynosić będzie 22,80 złotych brutto. Jest to aż 3,10 złotych więcej w porównaniu do ubiegłego roku.  

Minimalna pensja w 2023 roku wzrośnie dwukrotnie. Kiedy kolejna podwyżka? 

Pierwsza podwyżka płacy minimalnej weszła w życie od 1 stycznia 2023 roku, dzięki czemu pracownicy zarabiają o 480 złotych brutto więcej niż w 2022 roku. Jak się okazuje na tym nie koniec! Kolejnego wzrostu minimalnej pensji możemy spodziewać się od 1 lipca tego roku, to właśnie wtedy sięgnie ona 3600 złotych brutto, co oznacza wzrost o 590 zł w stosunku do kwoty z 2022 r. Po 1 lipca najniższa stawka godzinowa będzie wynosić 23,50 złotych brutto. 

Wzrost płacy minimalnej zapewni bezpieczeństwo finansowe Polakom. Nie dopuścimy do sytuacji, kiedy wypłata nie wystarcza na podstawowe potrzeby. Podwyżka jest naszą odpowiedzią na oczekiwania pracowników

- powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Kto skorzysta na wzroście płacy minimalnej? Oni zarobią najwięcej

W tym roku podatnicy z minimalnym wynagrodzeniem zapłacą już podatek dochodowy PIT w wysokości 12 proc. W związku, z czym takiemu pracownikowi zostanie odprowadzone w sumie 444 zł podatku w skali roku. Najwięcej zyskają osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, gdyż są one zwolnione z podatku dochodowego i nie obowiązuje ich zaliczka na PIT.

Więcej o: