Nowy Kodeks pracy: zmiany 2023. Ile wyniesie pensja minimalna? Rekordowe kwoty wzrosną dwa razy!

Od 1 stycznia roku obowiązuje nowy Kodeks pracy 2023. Zmiany będą korzystna dla wielu pracowników. Ile wynosi pensja minimalna 2023? Najniższa krajowa zmieni się w nadchodzącym roku dwukrotnie. To nie jedyna rewolucja. Przewidziano zmiany w urlopach, kontrole i nowe wytyczne dotyczące pracy zdalnej.

Jak co roku, z początkiem stycznia wchodzą w życie nowe zmiany w Kodeksie pracy. Nie chodzi jednak tylko o podwyższenie najniższego wynagrodzenia, choć warto zaznaczyć, że będzie ono rekordowe. To największa podwyżka od lat! Pracownikom będą przysługiwać też dodatkowe dni urlopu. Zajdą także zmiany dotyczące pracy zdalnej.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kodeks pracy 2023. Nowa stawka minimalna: ile wyniesie najniższa krajowa?

Od 2023 roku obowiązuje nowe stawka minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku było to 3010 zł brutto. Jak podaje portal gov.pl w tym roku czeka nas podwyżka do 3490 zł brutto. Jest to podwyżka aż o 480 zł. "Na rękę" pracownik będzie dostawać około 2700 zł. Zmienia się także najniższa stawka godzinowa. Teraz będzie wynosić 22,80 zł brutto. W poprzednim roku było o 19,70 zł. To jednak nie wszystko! W połowie roku szykuje się kolejna podwyżka. Od 1 lipca nowe minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 3600 zł. brutto.

Praca zdalna 2023. Nowe regulacje w kodeksie pracy

Do tej pory praca zdalna odbywała się na podstawie specustawy covidowej. Od 2023 roku jej warunki będą uregulowane w Kodeksie pracy. Oczywiście nie w każdym zawodzie można przejść na tryb zdalny, dlatego nowe przepisy będą określać sytuacje, w których jest to możliwe. Nie można odmówić pracy zdalnej:

  • kobietom w ciąży
  • osobom wychowującym dzieci do 4 roku życia

Dodatkowo pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi możliwość pracy zdalnej i pokrycie kosztów energii i usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania obowiązków. Co ważne, pracodawca będzie mógł skontrolować trzeźwość pracownika będącego w trybie zdalnym, jednak nie podano jeszcze informacji dotyczących tego, jak taka kontrola będzie się odbywać.

Zmiany w urlopach 2023. Dodatkowe dni wolnego w kilku sytuacjach

Pracownicy otrzymają dodatkowe dni urlopowe do wykorzystania w kilku przypadkach:

  • dodatkowe 2 dni z powodu "siły wyższej" (nagły wypadek, problem zdrowotny czy rodzinny)
  • dodatkowe 5 dni na opiekę nad członkiem rodziny (np. z powodu choroby)

Ponadto wydłuży się okres urlopu rodzicielskiego do 41 tygodni, a ojcowie dostaną 9 tygodni wolnego po narodzinach dziecka.

Więcej o: