Jak umyć okna szybko i bez smug? Weź drobne i idź do apteki. Będą przejrzyste i lśniące

Mycie okien to obowiązek, którego wielu z nas unika. Czynność ta nie musi być jednak wcale żmudna. Wystarczy, że do sprzątania użyjesz odpowiednich produktów. Wydasz na nie zaledwie kilka złotych, a okna będą lśniące i bez smug. Jak umyć okna szybko i tanio? Podpowiadamy sprawdzone metody.

Okna w domu czy mieszkaniu są nieustannie narażone na zabrudzenia, czy to w postaci opadów atmosferycznych, czy osadzającego się kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Brudne szyby z kolei oszpecą nawet najbardziej porządne wnętrze. Warto zatem stosować sprawdzone triki, które mycie okien ułatwią, a także pozwolą cieszyć się rezultatami naszej pracy przez dłuższy czas.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak myć okna szybko i skutecznie? Zadbaj o przygotowania

Pierwszym krokiem do skutecznego mycia okien jest wybór odpowiedniego dnia. Najlepiej, aby był to dzień pochmurny, ale nie deszczowy, gdyż intensywne słońce przyspiesza powstawanie smug. Warto też ograniczyć się do godzin, kiedy nasze okna są zacienione, co zależy od ich indywidualnego usytuowania. Co więcej, należy unikać również mrozu, gdyż woda może po prostu zamarzać na szybach. Jeśli chodzi zaś o narzędzia użyte do czyszczenia szyb, najlepiej sprawdzą się delikatne ściereczki z mikrofibry lub nylon.

Mycie okien bez smug. Sięgnij po glicerynę i ciesz się rezultatami na długo

Skutecznym sposobem na błyszczące szyby okien bez smug jest zastosowanie gliceryny. Wystarczy, że do miski wody dodasz około 1 łyżeczki gliceryny i dokładnie wymieszasz. Następnie otrzymanym roztworem umyj szyby. Gliceryna tworzy warstwę ochronnego filtru, więc umyte okna będą dodatkowo dłużej odporne na osadzanie się brudu czy wody. Produkt ten dostępny jest w każdej aptece za kilka złotych, a podobne właściwości ma też płyn do płukania tkanin lub płyn do spryskiwaczy.

Mycie okien octem. Sprawdzony i tani sposób na czyste szyby

Ocet to szybki i tani sposób na mycie okien. Dla uzyskania najlepszych rezultatów należy wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:5. Jeśli octowy roztwór ma dla nas zbyt intensywny zapach, można do niego dodać 1 łyżkę soku z cytryny na każdy litr mieszaniny lub kilka kropli olejków eterycznych. Po umyciu szyb na mokro należy je osuszyć, polerując je ręcznikiem papierowym lub tkaniną.

Więcej o: