Nowy zestaw testów, który sprawdza jaka rasa psów jest najmądrzejsza. Wynik może cię zaskoczyć

Badaczki z Uniwersytetu Helsinek sprawdziły która rasa psów jest najbardziej inteligentna. Przygotowały zestaw testów, w których udział wzięło ponad tysiąc psiaków. Rasa, którą dotychczas uznawano za najbystrzejszą, tym razem musiała ustąpić pierwszego miejsca.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna w czerwcu 2022 roku podała, że oficjalnie uznaje się 356 ras psów. Która z nich jednak nosi miano najbystrzejszej? To pytanie zadawane jest od lat, nie tylko przez hodowców. W wielu rankingach króluje border collie. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Scientific Reports" wskazują, że nie. W testach mających wyłonić najbystrzejszą rasę psów border collie znalazł się na drugim miejscu. 

Zobacz wideo Gdańska straż miejska pomogła kaczej rodzinie przedostać się z Dworu Artusa do Motławy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak się mierzy inteligencję psów? Zestaw testów

Badaczki zwróciły uwagę, że dotychczas prowadzone badania skupiają się wyłącznie na różnicach pomiędzy różnymi grupami ras. Jednak nie było wielu informacji o poszczególnych rasach, co sprawiło, że wnioski są sprzeczne i niekonsekwentne. Aby to zmienić, sięgnęły one po zestaw testów smartDOG, który opracowała jedna z ich członkiń. Dzięki niemu można zmierzyć zdolności psa w:

  • rozwiązywaniu problemów przestrzennych,
  • używaniu umiejętności poznawczych,
  • myśleniu logiczne,
  • kontroli działań impulsywnych,
  • rozpoznawaniu ludzkich gestów i reakcje na nie.

Jak przebiegały testy? Rozwiązania dla psiaków

Jeden z testów polegał na daniu psom zadania, którego nie mogły rozwiązać, by sprawdzić, czy i jak zwrócą się o pomoc do opiekuna. Tak zwany test cylindra był innym testem, sprawdzającym, czy pies powstrzyma się od zachowania impulsywnego. Psiak musiał wyjąć smakołyk z nieprzezroczystego cylindra. Potem jednak badaczki zmieniały cylinder na przezroczysty. Pies od razu widział smakołyk – jednak sforsowanie ścianki cylindra na wprost było niemożliwe. Zadanie polegało na przypomnieniu sobie, w jaki sposób wydostał poprzedni smakołyk.

Jakie były wyniki testu? Najmądrzejsza rasa

Testowanych było ponad tysiąc psiaków należących do 13 różnych ras. Większość ras ma swoje mocne i słabe strony. Łącznie do wykonania było 10 zadań, za które w sumie można było uzyskać 39 punktów. Zwycięzcą okazał się owczarek belgijski Malinois, który uzyskał 35 punktów. Drugie miejsce z 26 punktami przypadło border collie, a jeden punkt mniej i trzecie miejsce zdobyła niemiecka rasa Hovawart.

 
Więcej o: