PIT-2 2023: jak wypełnić? Duże zmiany, o których musisz wiedzieć przed złożeniem oświadczenia

PIT-2 2023 to oświadczenie, które upoważnia pracodawcę lub zleceniodawcę do pomniejszenia zaliczki na podatek PIT za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Od tego roku oświadczenie złoży więcej osób. Jak wypełnić nowy PIT-2? Kiedy składać PIT-2 2023? Wyjaśniamy najważniejsze informacje.

Od 1 stycznia 2023 obowiązuje nowy formularz PIT-2. Zawiera on 4 oświadczenia oraz 3 wnioski, które dotychczas składane były osobno. Sam formularz dostępny jest do pobrania na stronie Ministerstwa Finansów. Jedną z większych wprowadzonych zmian jest możliwość skorzystania z kwoty wolnej przez osoby zatrudnione na podstawie innej formy niż umowa o pracę. Co jeszcze się zmienia?

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

PIT-2: kiedy składać? Kto może złożyć PIT-2 w 2023?

Jak można przeczytać na stronie podatki.gov.pl, PIT-2 zasadniczo składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy i przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby oświadczenie to złożyć w dowolnym momencie roku. W rezultacie pracodawca będzie upoważniony do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek, co z kolei zwiększy naszą pensję.

PIT-2 2023: kto składa? Z oświadczenia skorzysta więcej osób

Od początku tego roku obowiązują nowe przepisy, które umożliwiają złożenie PIT-2 przez osoby zatrudnione na etacie, ale też i zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski, a także menadżerowie na kontraktach. Wzrosła również wysokość kwoty zmniejszającej zaliczki na podatek, która obecnie wynosi 300 zł. Co więcej, od 2023 roku druk PIT-2 można złożyć maksymalnie na trzech płatników, dzieląc kwotę równo na ilość płatników.

PIT-2 2023: jak wypełnić? Wspolne rozliczenie PIT 2023 i inne informacje

Poszczególne części nowego formularza PIT-2 dają nam możliwość poinformowania pracodawcy o istotnych kwestiach dotyczących naszego rozliczenia. Przykładowo, część E w PIT-2 to oświadczenie o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Szczegółowy opis poszczególnych części można znaleźć m.in. na stronie e-pity.pl.

Więcej o: