Masz te monety w domu? Mogą być warte fortunę! Są największym marzeniem kolekcjonerów

Te monety są szukane przez kolekcjonerów i potrafią kosztować fortunę. Być może którąś z nich masz w swoim domu. Przedstawiamy najczęściej poszukiwane egzemplarze przez numizmatyków. Marzą o nich i są w stanie zrobić wiele, aby je mieć.

Zdarza się, że niektóre monety są cenniejsze niż ich nominał. Numizmatycy, zajmujący się ich kolekcjonowaniem, potrafią wydać na niektóre egzemplarze niemały majątek, czasem nawet kilka tysięcy złotych. Sprawdź, czy niektóre z poszukiwanych monet możesz znaleźć u siebie w domu.

Zobacz wideo "Mamo, gdzie są moje pieniądze z komunii?". Adwokat: Dziecko powinno te pieniądze otrzymać

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Za te monety możesz dostać fortunę. Co sprawia, że są tyle warte?

Na wartość monet wpływa wiele czynników. Najlepiej zachowane egzemplarze, mają najwyższą wartość dla kolekcjonera. Kolejnym kryterium jest nakład, im mniejszy, tym moneta jest rzadsza, a to sprawia, że będzie droższa. Na wartość wpływają również rodzaj kruszcu, z którego jest wykonana, wartość historyczna, masa numizmatu oraz walory estetyczne. Im starsza moneta, tym trudniej dostępna i więcej warta. Jednak nie tylko dawne pieniądze są w cenie, a również monety pochodzące z czasów PRL-u i późniejszych.

Te monety są poszukiwane przez kolekcjonerów. Pamiątki z czasów PRL-u

Coraz większą popularność zyskują monety z czasów Polski Ludowej. Z pewnością posiadasz jeszcze jakieś w swojej rodzinnej kolekcji pamiątek. Najcenniejsze są te, które uważane są za niezwykle rzadkie, a ich cena uzależniona jest od stanu, w jakim się zachowały. Poszukiwane egzemplarze to monety obiegowe: dziesięciogroszówka z 1973 roku (bez znaku mennicy), złotówka z 1957 roku (w idealnym stanie), 5 złotych z wizerunkiem Rybaka z 1958 roku oraz moneta okolicznościowa z wizerunkiem Jana Pawła II (nominały 1000, 2 000, 10 000 złotych).

Najdroższe polskie monety kolekcjonerskie po 1989 roku. Okolicznościowe egzemplarze są warte fortunę

Okazuje się, że nawet najnowsze monety mogą mieć ogromną wartość. Na chwilę obecną najcenniejszymi monetami są: Złoty Tryptyk z 1990 roku, srebrna moneta o nominale 100 złotych z 2018 roku, 500 złotych z 2014 roku wybite z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II, a także 1000 złotych z 2011 roku wyemitowane w roku jego beatyfikacji. Jeśli posiadasz monety kolekcjonerskie wybijane przez Narodowy Bank Polski, dokładnie je przejrzyj, okolicznościowe 2, 5, 10 i 20 potrafią bić rekordy licytacji.

Więcej o: