Czy do Polski wróci zima? Synoptycy przewidują, że rozpadnie się wir polarny. Prognoza długoterminowa

Pojawiły się pierwsze prognozy długoterminowe, publikowane przez synoptyków na luty 2023 roku. Możliwe, że będzie on cieplejszy niż w ubiegłych latach. Specjaliści są jednak zdania, że nie wyklucza to pojawienia się burz śnieżnych i siarczystych mrozów. Opady deszczu czy opady śniegu?

Grudzień oraz styczeń obfitowały w pogodowe anomalie, w co wchodził najcieplejszy w historii Nowy Rok, kiedy termometry pokazywały aż 19 stopni Celsjusza. Jednak wraz z drugą połową stycznia zima znów dała o sobie znać poprzez zimne fronty atmosferyczne oraz coraz niższą temperaturą. Synoptycy przewidują, że luty może być równie kapryśny.

Zobacz wideo Akcja policji i straży w Sokołowie Podlaskim. Mężczyzna zadzwonił, że utknął w zaspie i nie wie, gdzie jest

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prognoza długoterminowa na luty 2023. Szykują się anomalie

Modele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że średnia miesięczna temperatura powietrza oraz średnia miesięczna suma opadów będą się mieścić w granicach normy wieloletniej z okresu 1991-2020. Co oznacza, że luty będzie stosunkowo ciepły, a przewidywane przez synoptyków anomalię, które mogą wystąpić w całej Polsce, będą dodatnie. Powinniśmy jednak odnotować, że mapy opracowane przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW na podstawie danych ECMWF wskazują o wiele zimniejszą drugą połowę miesiąca.

Prognoza pogody na luty 2023. Pierwsze burze

Po przeanalizowaniu kilku innych modeli prognoz długoterminowych serwis fanipogody.pl wysnuł kilka wniosków. Według amerykańskich modeli w lutym nad Europę napłyną łagodne masy powietrza, przez co na nizinach zima będzie ledwo odczuwalna. Ta sama prognoza wskazuje, że temperatura będzie wyższa niż w poprzednich latach. Będzie się to różnić w górach oraz rejonach podgórskich, tam według prognoz spodziewane są śnieżyce i silny mróz. Co ciekawe, zdaniem ekspertów z serwisu to właśnie przez przedstawiane na modelach Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne, czyli SSW, w lutym może dojść do ponownego ataku zimy. Z przedstawionych prognoz wynika, że skutkiem tego zjawiska jest rozpadnięcie się wiru polarnego i nadejście silnych mrozów i burz. Według CFS mają one wystąpić głównie na północy kraju, chociaż nie wykluczone jest ich pojawienie się na pozostałych obszarach.

Więcej o: