Jak donosi Nadleśnictwo Tuczno Lasy Państwowe, niedaleko Piły udało się sfotografować rysia w jego naturalnym środowisku. Zdjęcia są doskonałej jakości i można z nich wywnioskować, że ich autorowi udało się podejść naprawdę bardzo blisko tego pięknego zwierzęcia.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jest to dość niecodzienna okoliczność, ponieważ w Polsce występuje w sumie ok. 200 przedstawicieli tego gatunku.
Piękne zwierzęta, które stają się chlubą polskich lasów tak jak wilki. Dla wszystkich powinno być w nich miejsce. Blisko mojego miejsca zamieszkania są wilki od dawna.
- skomentowała jedna z internautek pod postem.
Piękny, ale powiem szczerze - strach do lasu na spacer iść
- dodała inna i dodała, że prawdopodobnie tego kota widziała już w okolicy.
Ryś euroazjatycki jest obecny w Polsce, choć jego liczebność jest bardzo niska. Ryś był kiedyś powszechny w Polsce, jednak w wyniku działalności człowieka, takiej jak rozwój przemysłu i rolnictwa, oraz polowanie, jego liczebność zmniejszyła się drastycznie. Obecnie ten dziki kot jest objęty ochroną prawną w Polsce i jest uważany za gatunek zagrożony wyginięciem. Ochrona rysia polega na ochronie jego siedlisk, zarządzaniu populacjami oraz monitorowaniu i badaniu tego gatunku. W Polsce prowadzone są także programy reintrodukcji rysia, które mają na celu przywrócenie go do naturalnego środowiska.
Ryś euroazjatycki, znany również jako Lynx, jest jednym z największych drapieżników Europy. Należy do rodziny kotowatych, które żyją w lasach Europy i Azji. Ryś euroazjatycki jest największym przedstawicielem rodzaju Lynx, osiągający wagę od 18 do 30 kg. Jego sierść jest ciemnoszara lub brązowa z białymi plamami na piersi i brzuchu. Posiada również charakterystyczne białe "wąsy" i biały kołnierz na szyi. Gatunek jest zagrożony wyginięciem na skutek działalności człowieka, takiej jak rozwój przemysłu i rolnictwa, oraz polowanie na niego.