Czym zachwyca Bielsko-Biała? Oto kilka atrakcji, które warto zobaczyć w "Małym Wiedniu"

Bielsko-Biała to miejscowość w województwie śląskim. Malownicze miejsce jest określane "Małym Wiedniem" przez swoje podobieństwo do stolicy Austrii. Sprawdź, co warto zobaczyć w tej miejscowości? Te miejsca koniecznie wpisz na swoją listę "do zobaczenia".

Bielsko-Biała oprócz określenia "mały Wiedeń" jest znana także jako "brama Beskidów", dzięki swojemu położeniu. W granicach tego miasta znajduje się aż 17 szczytów górskich, m.in. Łysa Góra. Nic zatem dziwnego, że wielbiciele górskich widoków często wybierają Bielsko jako przystań podczas wędrówek. Jednak sporo osób jedzie do tego miejsca dla atrakcji, których jest tam naprawdę sporo. Sprawdź, co oprócz malowniczych górskich widoków warto zobaczyć.

Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Mały Wiedeń". Historia Bielska-Białej

Miasto o tej nazwie ma stosunkowo młodą historię. Formalnie istnieje dopiero od 1951 r., po połączeniu dwóch miejscowości Bielska i Białej. Jednak perełki architektoniczne i zabytki powstały tam dużo wcześniej. Nowożytne czasy Bielska są związane bezpośrednio z wyrobem tekstyliów. Czasy świetności datuje się na połowę XIX wieku. Powstawały fabryki i bardzo elegancki wille bogaczy, które zachwycają przepychem. Były inspirowane architekturą Wiednia, dlatego Bielsko-Biała określa się często mianem "Mały Wiedeń".

Co warto zobaczyć w Bielsku-Białej? Lista atrakcji jest długa

Na pierwszym miejscu należy umieścić Stare Miasto. Rynek w Bielsku nie wygląda tak, jak w innych większych miejscowościach. Można tam spotkać zabudowy klasycystyczne z końca XVIII wieku. W samym centrum mieści się fontanna z pomnikiem Neptuna. W pobliżu znajduje się Muzeum Historyczne, które mieści się w zamku książąt Sułkowskich. To najstarsza i równocześnie największa zabytkowa budowla miasta. Punktem obowiązkowym powinna być Kamienica pod Żabami.

 

Tych miejsc nie możesz pominąć. "Mały Wiedeń" zaskakuje 

Do listy atrakcji turystycznych należy dołączyć również te miejsca: 

  • Studio Filmów Rysunkowych — placówka, w której powstały takie animacje, jak np. "Reksio", czy "Bolek i Lolek". Miejsce jest otwarte dla zwiedzających.
  • Pomnik Reksia oraz Bolka i Lolka — skoro o animacjach już mowa, nie można pominąć pomników tych słynnych bajkowych bohaterów. 
  • Teatr Lalek Banialuka — to miła odskocznia. Teatr jest jedną z najbardziej prestiżowych placówek tego typu w Europie.
  • Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta — obowiązkowe miejsce dla fanów literatury.
 
Więcej o: