Olga Kasperek

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłośniczka podróży, zwierząt i dobrego wina. Pasjonatka sztuki i bardzo głośnej muzyki. W wolnych chwilach chwyta za pędzel i tworzy na płótnie konstelacje gwiazd. W Gazeta.pl pisze głównie o ciekawostkach z Polski i ze świata. Chętnie sięga po historie kryminalne, którymi żyła cała Polska. Kontakt: olga.kasperek@agora.pl

 • W półmroku zobaczył księdza leżącego na podłodze. 'To jest morderstwo. Leć po milicję'
 • 'W czterech na niepełnosprawną osobę'. 19-letni Piotr umierał w męczarniach przez kilka godzin
 • Policjant powiedział, że 'Pan Bóg go z tego rozliczy'. Kto stoi za zabójstwem dwóch dziewczynek?

  Policjant powiedział, że "Pan Bóg go z tego rozliczy". Kto stoi za zabójstwem dwóch dziewczynek?

  Siedmioletnia Kamila mieszkała w Gdańsku, 11-letnia Paulina wychowała się w okolicy Szczecina. Mimo że dziewczynki dzieliło około 300 kilometrów, spotkał je podobny los. Obie zaginęły, zostały wykorzystane seksualnie, zamordowane, a na koniec ich ciała porzucono w zbiornikach wodnych. Kamilę i Paulinę łączy coś jeszcze - nieznana tożsamość ich zabójcy. Pojawiły się przypuszczenia, że jedną i drugą zbrodnię popełniła ta sama osoba. Czy po latach uda się znaleźć mordercę?

 • Gdy przekopali ziemię, znaleźli kości i chłopięcy sweter. Czy Łukasz i Andrzej musieli 'zniknąć'?

  Gdy przekopali ziemię, znaleźli kości i chłopięcy sweter. Czy Łukasz i Andrzej musieli "zniknąć"?

  Istnieje kilka hipotez dotyczących losów Andrzeja i Łukasza, którzy zaginęli w 1999 roku. Jedna z nich zakłada, że nastolatkowie popłynęli promem do Szwecji, inna, że wykorzystali do podróży ponton. Jasnowidze twierdzą z kolei, że chłopcy nadal są na terytorium ośrodka wychowawczego, ale martwi. W tej tajemniczej sprawie nie brakuje też wątków związanych z pedofilią i wykorzystywaniem seksualnym.

 • Kim był najbogatszy Polak w historii? Miał tyle pieniędzy, że mógł poślubić córkę cara

  Kim był najbogatszy Polak w historii? Miał tyle pieniędzy, że mógł poślubić córkę cara

  O najbogatszym Polaku w historii powstały liczne publikacje, jednak w kraju nad Wisłą niewiele osób wie o jego istnieniu. Mimo że był jednym z fundatorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jego nazwisko nie zostało w żaden sposób wyróżnione. Próżno było też szukać ulicy Karola Jaroszyńskiego. Z hazardzisty stał się potężnym człowiekiem z ogromną fortuną, dzięki której mógł nawiązać kontakt z carską rodziną. Jak potoczyła się jego historia?

 • Tajemnicza śmierć proboszcza. Jego skrępowane ciało znalazł organista

  Tajemnicza śmierć proboszcza. Jego skrępowane ciało znalazł organista

  Zenon Kilan był jedynym księdzem w Ludwikowicach Kłodzkich. Choć był zajęty prowadzeniem parafii i odprawianiem mszy świętych w dwóch wsiach, duchowny miał czas na inne aktywności - zwłaszcza w wakacje, kiedy wyjeżdżał do Niemiec, aby sprawować posługę kapłańską dla Polonii. Za dodatkową pracę otrzymywał niemałe wynagrodzenie, dzięki czemu przez lata zgromadził spore oszczędności. Czy to właśnie pieniądze były motywem morderstwa księdza Kilana?

 • Zabiła teściową i poćwiartowała jej zwłoki. Co się stało we wsi Kamionka?

  Zabiła teściową i poćwiartowała jej zwłoki. Co się stało we wsi Kamionka?

  58-letnia Łucja miała sześcioro dzieci, z których trzech synów mieszkało razem z nią. Byli to: najstarszy Mariusz razem z żoną i dziećmi, najmłodszy Łukasz oraz Sławomir z konkubiną i dziećmi, którzy zajmowali osobny budynek. Seniorka rodu miała opinię ciepłej i przyjaznej osoby, zawsze chętnej do niesienia pomocy. Odmienne zdanie na jej temat miała tylko Renata, niedoszła synowa kobiety, partnerka Sławka. Nikt nie przypuszczał jednak, że niechęć do przyszłej teściowej doprowadzi do okrutnego morderstwa.

 • 14-letnia Jadwiga twierdziła, że zobaczyła Matkę Boską. W dniu wyborów doszło do bitwy pielgrzymów z milicją

  14-letnia Jadwiga twierdziła, że zobaczyła Matkę Boską. W dniu wyborów doszło do bitwy pielgrzymów z milicją

  Gdy rodzice 14-letniej Jadwigi opowiedzieli, że jej córce objawiła się Matka Boska, w Zabłudowie zaczęło huczeć od plotek. Z czasem sprawą zainteresowali się wierni z całego kraju, Kościół, a także Służba Bezpieczeństwa. Sprawa była trudna dla władzy m.in. dlatego, że jeden z "cudów" miał się odbyć w dzień wyborów do Sejmu. 30 maja 1965 r. pielgrzymi starli się z funkcjonariuszami ZOMO. W ruch poszły pałki, petardy i kamienie.

 • Zabił siostrę i rozczłonkował jej ciało, dziś prowadzi pensjonat w Zakopanem. 'Właściciele bardzo mili'
 • Widziałeś już takie żółte kwiaty? Uwaga, ta roślina jest niebezpieczna

  Widziałeś już takie żółte kwiaty? Uwaga, ta roślina jest niebezpieczna

  Nawłoć kanadyjska stanowi zagrożenie dla ekosystemu. Choć roślina ta może przyciągać swoim urokiem, jej zdolność do rozprzestrzeniania się i agresywnego konkurowania z rodzimymi gatunkami niesie poważne konsekwencje dla naszej przyrody. Nawłoć kanadyjska szkodzi roślinom, owadom i ptakom, ale wpływa także na ludzi, zwłaszcza alergików. Jak z nią walczyć?

 • Wypadek na zawsze odmienił jego życie. Sławomir Turski z 'Tańca z Gwiazdami' walczy o powrót do zdrowia
 • Piotr miał dość tego, jak traktuje go matka i 'coś w nim pękło'. Kobieta skrywała przed nim tajemnicę

  Piotr miał dość tego, jak traktuje go matka i "coś w nim pękło". Kobieta skrywała przed nim tajemnicę

  W sierpniu 1999 r. na policję wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu 44-letniej Władysławy, 9-letniego Kamila i 10-letniego Czesia ze wsi Michalczowa. Najstarszy syn Władysławy, Piotr, twierdził, że kobieta i jego młodsi bracia wyjechali do rodziny. Uwagę funkcjonariuszy przykuło jednak to, że 44-latka zostawiła w domu wszystko: ubrania, rzeczy osobiste, leki dla dzieci. Niedługo później odkryli straszliwą prawdę. - Wiedziałem, że ta kobieta nie żyje. [...] Pytanie tylko: kto zabił? - wspominał po latach Bogdan Michalec, ówczesny szef krakowskiego Archiwum X.

 • Jej chrzestnym był Adolf Hitler. Wspomnienia Eddy Goering - córki wojennego zbrodniarza

  Jej chrzestnym był Adolf Hitler. Wspomnienia Eddy Goering - córki wojennego zbrodniarza

  Edda Goering urodziła się w 1938 r. Jej narodziny były wielkim wydarzeniem zarówno dla jej ojca, Hermanna Goeringa, jak i pozostałych nazistów. Ojcem chrzestnym dziewczynki został sam Adolf Hitler. Choć ojciec Eddy stanął przed międzynarodowym trybunałem w Norymberdze i został skazany na śmierć za zbrodnie wojenne, córka Goeringa do końca życia szczyciła się swoim nazwiskiem i zaprzeczała jego winie.

 • Nazywają je 'Okiem Diabła'. Jakie tajemnice skrywa jezioro Czertok?

  Nazywają je "Okiem Diabła". Jakie tajemnice skrywa jezioro Czertok?

  Jedna z legend o jeziorze Czertok mówi o mężczyźnie, który zaginął, gdy jechał wzdłuż jego brzegu. W wodzie znaleziono jego powóz i konia, ale ciało zniknęło bez śladu. Niektórzy twierdzą z kolei, że na dnie Czertoka znajduje się złoto Napoleona. Jak jest naprawdę? Dlaczego ten zbiornik wodny nazywany jest "Okiem Diabła"?

 • Kwiat Jabłoni, czyli Kasia i Jacek Sienkiewiczowie. Sławne rodzeństwo, które podbiło serca Polaków

  Kwiat Jabłoni, czyli Kasia i Jacek Sienkiewiczowie. Sławne rodzeństwo, które podbiło serca Polaków

  Kwiat Jabłoni to zespół, który w krótkim czasie stał się niezwykle popularny. Nietypowe rozwiązania muzyczne budzą ciekawość melomanów. W końcu nie każdy zespół ma mandolinistę! Kasia i Jacek mają na koncie niejeden zespół, jednak dopiero Kwiat Jabłoni doprowadził ich na szczyt list przebojów. Koncerty na scenie Pol'and'Rock Festiwal to jeden z wielu sukcesów, który udało im się osiągnąć. Jak folkowy zespół trafił na główną scenę rockowego festiwalu?

 • 'Tu przyszedł taki bardzo brzydki pan'. Czy to on stoi za zaginięciem Tomka z Dobrego Miasta?

  "Tu przyszedł taki bardzo brzydki pan". Czy to on stoi za zaginięciem Tomka z Dobrego Miasta?

  Gdy Jolanta pracowała w sklepie, czteroletnim Tomkiem zajmował się jej mąż. Mężczyzna był jednak zajęty budową i nie zwracał szczególnej uwagi na syna. Chłopiec bawił się z sąsiadem, a potem zniknął. - Tu przyszedł taki bardzo brzydki pan. Miał takiego dużego wąsa i kurtkę taką do kolan, brązową, jak kora drzewa. Rozmawiał z Tomkiem, a później wziął go za rękę i z nim poszedł" - powiedział chłopiec, który jako ostatni widział zaginionego. Co się stało z Tomkiem? Ostatni trop w tej sprawie wiedzie do amerykańskiej armii.

 • Na jego proces sprzedawano bilety. Kim był Paramonow - król warszawskiej ulicy?

  Na jego proces sprzedawano bilety. Kim był Paramonow - król warszawskiej ulicy?

  Dla milicjantów był złodziejem i bezwzględnym mordercą. Rozpalał jednak wyobraźnię mieszkańców stolicy, którzy pisali o nim piosenki. Warszawiacy cieszyli się, że przestępca robi z władzy "palanta", a gdy w końcu go schwytano, na jego proces sprzedawano bilety. Kim był Jerzy Paramonow - król warszawskiej ulicy?

 • Na pierwszy konkurs muzyczny zaprowadziła ją mama. Niezwykła historia Haliny Kunickiej

  Na pierwszy konkurs muzyczny zaprowadziła ją mama. Niezwykła historia Haliny Kunickiej

  Choć w czasie swojej wieloletniej kariery wydała kilkanaście płyt, a trzy z nich zyskały status złotych, Halina Kunicka mówi o sobie, że jest po prostu "osobą, która śpiewa". Gdyby nie jej mama, być może nigdy nie zainteresowałaby się muzyką. To ona "prawie siłą" zaprowadziła Kunicką na ul. Myśliwiecką w Warszawie, by ta pokazała swoje umiejętności w konkursie Polskiego Radia. Jak toczyły się dalsze losy autorki takich przebojów jak "Niech no tylko zakwitną jabłonie"?

 • Kto zabił - żona czy syn? Sąsiedzi górala z Kościeliska zwrócili uwagę na dziwny dym
 • Gdy żegnała się z kolegami z pracy, nikt nie sądził, że już jej nie zobaczy. Syn Anny zadał jej 89 ciosów nożem

  Gdy żegnała się z kolegami z pracy, nikt nie sądził, że już jej nie zobaczy. Syn Anny zadał jej 89 ciosów nożem

  "Uważaj, jest bardzo ślisko. Tylko się nie przewróć" - powiedziała do prokuratorki Anny Jedynak jej przyjaciółka z pracy, Lidia Jaryczkowska. Był 8 stycznia 2016 r., kilka chwil po 16. Kilka godzin później Jaryczkowska odebrała telefon, który wyrwał ją ze snu. Usłyszała, że Anna nie żyje. Choć w życiu widziała już wiele, nie była w stanie wejść do pokoju, w którym leżały zwłoki kobiety, której nie tak dawno życzyła dobrego dnia. Chciała zapamiętać ją inaczej.