Liwistona okrągłolistna: wymagająca roślina nie dla każdego! Te porady są niezbędne w jej pielęgnacji

Liwistona okrągłolistna, znana dawniej jako Livistona rotundifolia, to gatunek palmy o pięknych rozłożystych liściach. Liwistona jest jedną z roślin egzotycznych dość powszechnie uprawianych jako rośliny doniczkowe. Jak dbać o nią prawidłowo? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

Liwistona okrągłolistna to palma z rodziny arekowatych. W naturalnych warunkach występuje w lasach tropikalnych Południowo-Wschodniej Azji, a w cieplejszych klimatach jest również chętnie sadzona w ogrodach lub w przestrzeni miejskiej. W warunkach zbliżonych do polskich możemy natomiast podziwiać ją w domach.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Livistona rotundifolia i jej charakterystyka. Komu polecana jest liwistona okrągłolistna?

Liwistona okrągłolistna to wysoka palma, która w naturze sięga nawet 30-40 m. Co prawda w warunkach domowych nie osiągnie aż tak imponujących rozmiarów, ale i tak może ona urosnąć do około 2 m wysokości. Warto zaznaczyć przy tym, że rośnie bardzo wolno. Ponadto liwistona ma duże liście, które są błyszczące, dłoniastozłożone, częściowo zrośnięte ze sobą, głęboko powcinane, z promieniście rozchodzącymi się segmentami. Ich ogonki są z kolei długie, sztywne i pokryte cierniami. Ze względu na swoje rozmiary, liwistona jest polecana do dużych, przestronnych pomieszczeń.

Livistona rotundifolia: jak pielęgnować tę roślinę? Poznaj podstawowe zasady

Latem liwistona okrągłolistna lubi bardzo jasne stanowiska, jednak nie może być wystawiona bezpośrednio na promienie słoneczne. Należy też trzymać ją w temperaturze pokojowej (20-24 stopnie), a jej podlewanie powinno być umiarkowane. W okresie zimowym roślina nadal potrzebuje dużo światła, ale lepiej będzie się czuła w niższej temperaturze, około 15-18 stopni. Zimą ograniczamy również podlewanie palmy. Jej podłoże powinno być przepuszczalne i wyłożone na dnie warstwą drenażu. Najlepiej kupić specjalną ziemię do palm.

Liwistona okrągłolistna usycha? Zadbaj o warunki w jej otoczeniu

Jeśli zauważymy, że liwistona okrągłolistna usycha, przyczyną jest prawdopodobnie zbyt suche powietrze. Palmę tę należy systematycznie zraszać, a doniczkę warto ustawić na wilgotnych kulkach keramzytu. Dodatkowo w pobliżu rośliny można umieścić nawilżacz powietrza.

 
Więcej o: