Liwistona okrągłolistna to palma z rodziny arekowatych. W naturalnych warunkach występuje w lasach tropikalnych Południowo-Wschodniej Azji, a w cieplejszych klimatach jest również chętnie sadzona w ogrodach lub w przestrzeni miejskiej. W warunkach zbliżonych do polskich możemy natomiast podziwiać ją w domach.
Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Liwistona okrągłolistna to wysoka palma, która w naturze sięga nawet 30-40 m. Co prawda w warunkach domowych nie osiągnie aż tak imponujących rozmiarów, ale i tak może ona urosnąć do około 2 m wysokości. Warto zaznaczyć przy tym, że rośnie bardzo wolno. Ponadto liwistona ma duże liście, które są błyszczące, dłoniastozłożone, częściowo zrośnięte ze sobą, głęboko powcinane, z promieniście rozchodzącymi się segmentami. Ich ogonki są z kolei długie, sztywne i pokryte cierniami. Ze względu na swoje rozmiary, liwistona jest polecana do dużych, przestronnych pomieszczeń.
Latem liwistona okrągłolistna lubi bardzo jasne stanowiska, jednak nie może być wystawiona bezpośrednio na promienie słoneczne. Należy też trzymać ją w temperaturze pokojowej (20-24 stopnie), a jej podlewanie powinno być umiarkowane. W okresie zimowym roślina nadal potrzebuje dużo światła, ale lepiej będzie się czuła w niższej temperaturze, około 15-18 stopni. Zimą ograniczamy również podlewanie palmy. Jej podłoże powinno być przepuszczalne i wyłożone na dnie warstwą drenażu. Najlepiej kupić specjalną ziemię do palm.
Jeśli zauważymy, że liwistona okrągłolistna usycha, przyczyną jest prawdopodobnie zbyt suche powietrze. Palmę tę należy systematycznie zraszać, a doniczkę warto ustawić na wilgotnych kulkach keramzytu. Dodatkowo w pobliżu rośliny można umieścić nawilżacz powietrza.