Storczyk cymbidium nie kwitnie? Sprawdź, jak temu zaradzić. Pielęgnacja i podlewanie krok po kroku

Hodowanie storczyków nie jest prostym zadaniem. Potrafią być piękną, oryginalną ozdobą, ale są również bardzo wymagające. Tak samo jest z odmianą orchidei, storczykiem cymbidium. Jak sprawić, żeby zakwitł? Jak często podlewać roślinę, by rosła zdrowa? Wszystkiego dowiecie się w naszym poradniku.

Cymbidium jest jednym z popularniejszych rodzajów storczyków, które można hodować jako roślinę doniczkową. Jest co prawda dosyć wymagający, ale przy odpowiedniej pielęgnacji, odwdzięczy nam się pięknymi kwiatami. Decydując się na jego uprawę, musimy zapewnić mu między innymi dużą ilość światła i odpowiednią wilgotność.

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kwiat cymbidium. Jak często podlewać, by storczyk pięknie zakwitł? Zastosuj te wskazówki

W okresie wiosennym, letnim i jesiennym cymbidium powinno być bardzo obficie podlewane, a podłoże musi być stale wilgotne. Wyjątkiem jest okres od razu po przesadzeniu rośliny oraz czas zimowy. Podlewanie powinniśmy uskuteczniać metodą przelewania doniczek, najlepiej co 7, maksymalnie 10 dni. Przy mocno słonecznych dniach zaleca się spryskiwanie liści wodą (jednak koniecznie musi być to deszczówka lub woda destylowana). 

Co zrobić, kiedy cymbidium nie kwitnie? Powodów może być kilka.

Najważniejsze dla prawidłowego kwitnięcia cymbidium jest miejsce, w którym rośnie. Najważniejsze, by w okresie wypuszczania pąków było obficie podlewane. Zimą najlepiej wystawić storczyka na nasłoneczniony parapet, ale utrzymać temperaturę maksymalnie 14 stopni Celsjusza. Latem z kolei możemy ustawić kwiat w cieniu na przykład na zewnątrz, pod koronami drzew. Jeśli cymbidium nie kwitnie, problemem może być również nieodpowiednia wilgotność powietrza. Ważne, by utrzymać ją na poziomie 40-60 procent.

Jak dbać o storczyka cymbidium? Podstawowa pielęgnacja, o której warto pamiętać

Na koniec garść przydatnych wskazówek, które pomogą w pielęgnacji cymbidium. Warto od marca do września raz w tygodniu zastosować nawóz, może być naturalny. Natomiast w okresie od października do lutego zmniejszmy nawożenie do jednego razu w miesiącu. Przesadzanie storczyka powinno mieć miejsce co około trzy lata lub wtedy, gdy podłoże uległo rozkładowi. Jeśli musimy tego dokonać, postarajmy się zrobić to wiosną, po zakończeniu okresu kwitnienia.

Więcej o: