Fiołek alpejski w domu. Jak o niego dbać? Nie popełniaj tych błędów, a będzie kwitł cały rok

Jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych do domu jest fiołek alpejski. Uprawa tej rośliny jest z pozoru prosta, ale wiele osób popełnia podstawowe błędy. Dlaczego fiołek więdnie i co zrobić, aby kwitł cały rok? Mamy na to kilka porad.

Fiołek alpejski, zwany inaczej cyklamenem perskim, jest wyjątkową rośliną, która kwitnie zimą. Aby jednak cieszyć się jak najdłużej bujnymi kwiatami, powinniśmy szczególnie zadbać o jego pielęgnację. Sprawdź, jak pielęgnować cyklamen i co zrobić, by zakwitł więcej niż jeden raz.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pielęgnować fiołka w doniczce? Uważaj, by nie popełnić tych popularnych błędów

Jednym z częstszych błędów, popełnianych przy pielęgnacji fiołka alpejskiego jest umieszczanie go w pomieszczeniach, których temperatura przekracza 15 stopni. Niestety w takim klimacie cyklamen będzie bardzo szybko marniał. Idealne warunki to minimum 10 stopni Celsjusza, ale nie więcej niż 15, dlatego najlepiej stawiać go na parapecie przy często otwieranym oknie, ale nie na pełnym słońcu. Dobrym pomysłem będzie również umieszczenie doniczki na klatce schodowej.

Czy fiołek alpejski kwitnie drugi raz? Sprawdź co zrobić, by cyklamen ponownie zakwitł

Przy odpowiedniej pielęgnacji zdarza się, że fiołek zakwitnie więcej niż jeden raz. Możemy również sprawić, że przedłużymy jego kwitnienie na okres od października do końca kwietnia. Aby to zrobić, należy pamiętać o jak najczęstszym usuwaniu suchych pędów. Trzeba jednak mieć na uwadze, by zrobić to jak najdokładniej, ukręcając je u nasady, jak najbliżej bulwy, by nie zostawić żadnych fragmentów. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozostawione resztki mogą zacząć gnić. Zapewnij także roślinie odpowiednio dopasowane podłoże, które będzie przepuszczalne i miało lekko kwaśny odczyn.

Jak się podlewa fiołek alpejski? Jest jedna ważna zasada

Cyklamen nie musi być często podlewany, wystarczy, że zrobimy to maksymalnie raz w tygodniu. Należy jednak robić to w określony sposób. Letnią wodę wylewamy na podstawkę i ustawiamy na niej doniczkę, by roślina pobrała tyle wody, ile potrzebuje. Nadmiar wylewamy zatem po około pół godziny. Pielęgnacja fiołka wymaga stałej kontroli suchości i wilgotności gleby, ponieważ jest podatny zarówno na przesuszenie, jak i na zalanie. Pamiętajmy również, by nigdy nie wylewać wody bezpośrednio na kwiat, bo może doprowadzić to do powstania procesów gnilnych.

Więcej o: