Jak zadbać o ogród w czasie ciepłej zimy? Mimo wyższej temperatury i tak trzeba zrobić kilka rzeczy

Jak zadbać o ogród w czasie ciepłej zimy? Ostatnio nie można narzekać na ogromne mrozy. Styczeń okazał się wyjątkowo ciepłym miesiącem, jak na dość chłodną porę roku. Mimo to warto wiedzieć, jak odpowiednio zadbać w tym czasie o rośliny. Dowiedz się, jak pielęgnować ogród w czasie ciepłej zimy.

Ogród zimą wymaga często wiele uwagi. Nawet jeśli zdarzają się cieplejsze okresy. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób należy o niego dbać, spieszymy z pomocą. Wbrew pozorom wyższa temperatura zimą, wcale nie jest ulgą dla roślin. Przeciwnie, może przynieść szkody. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Wyższa temperatura zimą nie jest dobra dla roślin. Ich cykl zostaje zaburzony

Okres zimowy to czas, w którym rośliny przechodzą w stan spoczynku. Jednak wbrew pozorom, nie musi być to dla nich czas, w którym są zagrożone. W rzeczywistości przy odpowiedniej pielęgnacji niskie temperatury gaszą ogniska szkodników i często w ten sposób ratują większość roślin. Dla wielu egzemplarzy ten okres jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju. Jednak z tego powodu, cieplejsza zima niekoniecznie będzie dla nich lepsza. Rośliny są specjalnie przystosowane przez naturę do przetrwania niskich temperatur. Jeśli one nie następują, twoje okazy będą czuć się zdezorientowane. Ich cyk życiowy zostaje mocno zaburzony. W dodatku, jeśli przykrywasz swoje rośliny na zimę, mogą się one dusić i zaparzać, a w konsekwencji mogą pojawić się choroby grzybiczne. Jak więc zadbać o okazy, które masz w ogrodzie? 

Jak zadbać o rośliny w ogrodzie, kiedy zima jest ciepła? Podpowiemy ci kilka zasad

Aktualnie zima jest całkiem ciepła. Warto więc nieco inaczej zadbać o rośliny, które masz w ogrodzie. Zapamiętaj te kilka zasad: 

  • Jeśli temperatura jest powyżej zera, koniecznie odkryj rośliny. Przykryte mogą zacząć się dusić, sprawdź jednak najpierw, które egzemplarze są do tego odpowiednie, 
  • Uważaj na prognozę pogody, jeśli będą zapowiadane przymrozki, szybko okryj rośliny, aby nie przemarzły, 
  • Sprawdzaj wilgotność podłoża. W czasie cieplejszej zimy konieczne może być podlewanie, szczególnie roślin zimozielonych. 
Więcej o: