Budleja Dawida: roślina uwielbiana przez motyle. Jak ją uprawiać? Zapamiętaj te zasady pielęgnacji

Jeżeli chcesz ozdobić swój ogród piękną rośliną, która zachwyci cię bogactwem swoich kwiatów, to budleja Dawida z pewnością jest dla ciebie. Jest nie tylko urodziwa, ale również odporna i ma małe wymagania. Sprawdź, co warto wiedzieć o pielęgnacji tej rośliny.

Budleja Dawida jest zwana także omżynem. Jednak jej najpopularniejszą nazwą jest "motyli krzew". Roślina jest krzewem, który może osiągać naprawdę spore rozmiary, w Polsce 2 metry, ale w naturalnym środowisku nawet 5 metrów. Jednak ogromna wysokość to nie jedyna cecha, która wyróżnia je spośród innych. Przyciąga wzrok przede wszystkim dzięki swoim okazałym kwiatostanom, które mogą osiągać nawet 70 cm długości. Sprawdź, co warto wiedzieć o pielęgnacji tej rośliny, aby cieszyła oczy jeszcze dłużej. 

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Motyli krzew" w ogrodzie. Czemu budleja Dawida zawdzięcza swoją nazwę?

Roślina ma bardzo duże i przepiękne kwiatostany, które pokrywaj mnóstwo drobnych kwiatów. Mogą mieć kolor fioletowy, różowy, biały lub niebieski. Co ważne, krzew kwitnie nieustannie od sierpnia do października. Wartym uwagi jest fakt, że budleja należy do roślin miododajnych. Dlatego oprócz pięknego wyglądu ma też niesamowity zapach, który wabi naprawdę sporo motyli. Stąd wzięła się potoczna nazwa tego ciekawego krzewu. 

Jak uprawiać budleję Dawida. Te zasady należy znać

Jeżeli planujesz w swoim ogrodzie zasadzić ten krzew, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Ważne jest podłoże, na którym roślina ma rosnąć. Ziemia powinna być lekka, więc najlepiej sprawdzi się mieszanka gliny i piasku. Umieść ją w słonecznej części ogrodu, gdzie nie będzie miała do czynienia z dużym wiatrem. Aby wspomóc wzrost rośliny, warto stosować nawozy wieloskładnikowe, które dostarczą jej wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Latem budleję należy obficie podlewać. 

Kiedy przycinać budleję? Stosuj ten zabieg regularnie 

Przycinanie to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Pobudza ją do wzrostu i wypuszczania nowych pędów. Najlepiej zrobić to wiosną, w okolicy końca marca i początku kwietnia, kiedy temperatury na zewnątrz drastycznie nie spadają. Najpierw należy ściąć po skosie wszystkie pędy na wysokość ok. 25 cm nad ziemią. Później przystępuje się do usuwania cienkich i obumarłych gałązek. 

Więcej o: