Kiedy można składać PIT za 2022? Są zmiany w terminach! Zostały tylko dwa tygodnie

Terminy składania zeznań podatkowych są już coraz bliżej. Ich przestrzeganie pozwoli uniknąć kar. Warto też obowiązek ten wypełnić jak najwcześniej. Jak rozliczyc PIT 2022? Od kiedy rozliczenie PIT 2022 jest możliwe? Do kiedy pracodawca musi wystawić PIT-11? Przybliżamy najważniejsze informacje.

Terminy składania zeznań podatkowych warto poznać zawczasu. Pozwoli to nam na odpowiednie zaplanowanie tej czynności, a co za tym idzie, uniknięcie stresu, że nie zdążymy na ostatni termin. Co więcej, od tego roku zmieniły się terminy obowiązujące część obywateli. O jakich terminach muszą zatem wiedzieć zarówno pracodawcy, jak i pracownicy?

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Chcesz być na bieżąco ze zmianami w przepisach? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Do kiedy pracodawca musi wystawić PIT-11? Obowiązują dwa terminy

Każda osoba zatrudniająca osoby fizyczne lub wypłacająca wynagrodzenie z umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw obowiązkowych, jest zobowiązana do wystawienia PIT-11 i PIT-R. Jak podaje strona podatki.gov.pl, osoby te muszą przestrzegać dwóch terminów wysyłania odpowiednich formularzy:

  • do 31 stycznia 2023 do urzędu skarbowego,
  • do 28 lutego 2023 do zatrudnianej osoby fizycznej.

Co ważne, formularze dla urzędu skarbowego mogą być sporządzone i wysłane wyłącznie elektronicznie.

Od kiedy mozna rozliczyć PIT 2023? Zmiany w terminach końcowych dla części obywateli

PIT za 2022 można składać od 15 lutego 2023, a więc pozostały tylko dwa tygodnie, do momentu pierwszych rozliczeń. Jednak jak podają oficjalne informacje, w tym roku zmienione zostały terminy końcowe składania PIT-28 i PIT-28S, co dotyczy osób rozliczających się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego oraz uzyskujących przychody z najmu prywatnego. Dotychczas był to koniec lutego roku następującego po danym roku podatkowym. Po wprowadzonej zmianie zeznania te będą składane do 30 kwietnia, co ujednolici terminy dla wszystkich podstawowych form opodatkowania. Ponieważ 30 kwietnia w 2023 jest dniem wolnym od pracy, termin składania zeznań został wydłużony i PIT za 2022 można składać do 2 maja 2023. Im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej jest szansa na otrzymanie zwrotu podatku.

Jak rozliczyć PIT 2022? Składanie zeznania podatkowego przez Internet

Najłatwiejszym sposobem na rozliczenie PIT 2022 jest skorzystanie z usług internetowych. Na dedykowanej stronie rządowej możemy zarówno rozliczyć PIT, jak i znaleźć dodatkowe informacje o podatku, ulgach, stawkach i obowiązujących limitach.

Więcej o: