To pewne! Zmiany w podatkach 2023. Sejm uchwalił nowe przepisy. Kwoty wolne od podatku zaskakują

Kilka dni temu Sejm uchwalił przepisy, które podnoszą kwoty wolne w podatkach od spadków i darowizn. Czy darowizna od rodziców wymaga opłat? Jaka jest zależność w połączeniu darowizna, a podatek. Czy darowizna samochodu może nas słono kosztować? Sprawdzamy, jaka jest kwota wolna od podatku 2023 i co się zmieniło.

Nowa ustawa deregulacyjna, która obejmuje kilkanaście ustaw, została odczytana w zeszły czwartek 26 stycznia 2023 roku. Zmiany wprowadzone na podstawie przyjętych przez Sejm przepisów mają podnieść próg przychodowy w zakresie tzw. działalności nieewidencjonowanej. Podniesione zostały także kwoty wolne od podatków od spadków i darowizn. Już wkrótce czekają nas duże zmiany!

Zobacz wideo Sawicki o KPO: To nie są pieniądze dla PiS. Niezależnie od tego kto by rządził

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy zmiany w podatkach 2023? Kwota wolna od podatku w przypadku spadków i darowizn

Nowelizacja ustawy zazwyczaj wprowadzana jest w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia i przeczytania. Wyjątkiem są przepisy, których termin jest wcześniej ustalony. Wyższe kwoty wolne w podatkach od spadków i darowizn mają być liczone od 1 stycznia 2023 roku. 

Darowizna: kwota wolna od podatku 2023. Ile wynosi w tym roku?

Wysokość kwoty wolnej wciąż będzie uzależniona od grupy podatkowej, do której należy nabywca spadku lub darowizny. Nowość polega na tym, iż zależy ona także od ilości osób, do których dana osoba nabywa spadek lub darowiznę. Od lipca 2023 będzie wyglądać to w następujący sposób: 

  • 36 tys. 120 zł od jednej osoby i 108 tys. 360 zł od wielu osób, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej,
  • 27 tys. 90 zł od jednej osoby i 81 tys. 270 zł od wielu osób, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej,
  • 18 tys. 60 zł od jednej osoby i 54 tys. 180 zł od wielu osób, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Pod uwagę będzie brany okres pięciu lat. Oznacza to, iż do opodatkowania przyjmuje się wartość przedmiotów nabytych od tej samej osoby w ciągu ostatnich pięciu lat. W związku z czym, przy każdej następnej czynności opodatkowanej należy ponownie sprawdzić, czy ciągu pięciu lat dana kwota nie została przekroczona.

Darowizna od rodziców, darowizna samochodu w rodzinie i inne pytania o podatki

Wiele osób niepokoi się, że nie opłaci koniecznej do opłacenia darowizny. Tymczasem jeśli nabywca darowizny należy do najbliższej rodziny darczyńcy (tzw. grupy zero) i spełni określone warunki, podatku nie musi płacić w ogóle. Wiele zależy jednak od kwoty. Darowizna od rodziców o wartości poniżej 9637 zł nie musi być zgłoszona do urzędu skarbowego i jest zwolniona z podatku.

Więcej o: