Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2023 od razu będzie odrzucony. Te osoby nic nie zyskają

Ponowne przeliczenie emerytury 2023 to możliwość zwiększenia wysokości otrzymywanego świadczenia. Wpływają na to tablice średniej długości życia, ogłaszane przez GUS. Jakie warunki trzeba spełnić? Zmieniły się zasady dotyczące przeliczenia emerytury po 65. roku życia.

Najnowsze tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn zostały ogłoszone przez GUS pod koniec marca 2022. Dane te wpływają na wysokość świadczeń przyznawanych przez ZUS. Oznacza to, że część osób po 65. roku życia ma prawo wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury. Może okazać się bowiem, że przysługuje im świadczenie wyższe niż dotychczas. Niestety, w 2022 roku zmieniły się zasady, które mogą wpłynąć na to, że część osób nie zyska już ani grosza.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Przeliczenie emerytury 2023. Kto może złożyć wniosek?

Jak dowiadujemy się na stronie ZUS-u, szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o przeliczenie emerytury mają osoby, które:

  • osiągnęły wiek emerytalny do 31 marca 2022,
  • pracowały po osiągnięciu wieku emerytalnego, więc ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego;
  • urodziły się po 31 grudnia 1948, a zatem ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Ponowne przeliczenie emerytury a tablice GUS. Ile można zyskać na złożeniu wniosku?

Przytoczone we wstępie tablice GUS mogą wpływać na zwiększenie otrzymywanego świadczenia, jednak dokładna kwota zależy od wieku wnioskodawcy.

Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat  o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic

- wyjaśnia w opublikowanym przez ZUS komunikacie prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Należy w tym miejscu zaznaczyć też, że nawet jeśli wyliczona nowa emerytura będzie niższa niż aktualna, ZUS będzie nadal wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości. Na złożeniu wniosku nie można zatem stracić.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Istotna zmiana przepisów

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można składać osobiście w najbliższym punkcie ZUS lub za pośrednictwem Internetu. Sam formularz jest dostępny do pobrania online. Co ważne, zgodnie z nowymi przepisami, wniosek ten może być złożony tylko raz w roku, a nie jak poprzednio raz na kwartał.

Więcej o: