Eonium drzewiaste - jak pielęgnować ten kolorowy sukulent? Niezbędne rady do uprawy tej rośliny

Rośliny mają moc nadawanie wnętrzu niepowtarzalnego i przytulnego wyglądu. Eonium drzewiaste będzie idealnym wyborem do każdego pomieszczenia. Jest on jedynym w swoim rodzaju sukulentem o drewnianej łodydze. Jak pielęgnować go, by świetnie sprawdził się w każdym wnętrzu?

Sukulenty są roślinami, które gromadzą wodę w liściach, a czasami też w korzeniach i pędach. Pochodzą one z ciepłego i suchego klimatu, zdolność gromadzenia wody jest im potrzebna, by przetrwać okresy suszy. Ich niewielkie wymagania oraz atrakcyjny wygląd sprawia, że ich popularność w uprawie rośnie, a w sklepach pojawiają się coraz to nowsze gatunki. Jednym z najbardziej efektownych jest eonium drzewiaste lub inaczej Aeonium arboretum. 

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Uprawa eonium. Odpowiednie miejsce to podstawa

W naturze ta roślina występuje na skalistych, suchych i mocno nasłonecznionych terenach. Podobnych warunków oczekuje w uprawie. Musimy zapewnić im jasne miejsce jak parapet okna zachodniego czy południowego. Może się jednak zdarzyć, że słońce będzie zbyt mocne i poparzy liście rośliny. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, wystarczy przesunąć je dalej od okna lub za firankę, by zbyt mocne słońce nie świeciło bezpośrednio na roślinę. Latem eonium może stać na balkonie czy tarasie, o ile będzie miało ochronę przed deszczem. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej ilości słońca, zacznie gubić liście. Optymalna temperatura dla tej rośliny to 15 stopni Celsjusza.

Ile i jak? Podlewanie i nawożenie Aeonium

Eonium jest jedną z tych roślin, które sprawdzą się u osób zapominających o podlewaniu. Znacznie lepiej znosi suszę niż przelanie. Ilość wody zależy od pory roku i temperatury. Latem powinniśmy podlewać je co tydzień, jesienią i wiosną mniej więcej co dwa tygodnie a zimą nawet rzadziej, co około 3-4 tygodnie. Ważne jest, żeby pomiędzy podlewaniami ziemia w doniczce przeschła. Po podlaniu odczekujemy kilkanaście minut i odlewamy wodę, która spłynie do podstawki. Przy przelaniu korzenie zaczynają gnić, a pieniek mięknie.  Przy niedoborze wody kurczą się za to liście. Rośliny nie powinno się też zraszać. Od później wiosny do wczesnej jesieni można nawozić eonium co 2-3 tygodnie gotowym nawozem do kaktusów i sukulentów.

Więcej o: