Karton po soku - segregacja śmieci jest bardzo ważna i warto znać jej zasady

Gdzie wyrzucić karton po soku? Segregacja tego typu odpadów sprawia nam wciąż pewne trudności. Właśnie dlatego przypominamy najważniejsze zasady.

Karton po soku - segregacja. Czemu sprawia nam kłopoty?

Gdzie wyrzucić karton po soku? Segregacja odpadów jest nie tylko lepszym rozwiązaniem, ale i naszym obowiązkiem. Musi jej jednak towarzyszyć podstawowa wiedza niezbędna po to, by nie popełniać błędów. W przypadku kartonów można dość łatwo ulec przekonaniu, że chodzi o odpady przeznaczone do pojemnika na papier. Najpewniej jest to wina samej nazwy opakowania. 

Dlaczego? Niewątpliwie mamy tutaj bowiem do czynienia z opakowaniami wielomateriałowymi. Do ich produkcji wykorzystuje się przynajmniej dwie różne kategorie surowców - papier, ale także aluminium czy tworzywa sztuczne. Ich rozdzielenie w prosty sposób jest trudne lub wręcz niemożliwe. Nie zrobimy tego ani ręcznie, ani w sposób mechaniczny.

Kartony po soku lub mleku można poddawać recyklingowi, ale jest to bardziej złożony proces. To nie papier jest przy tym najważniejszy, ale zawarte w opakowaniu metale lub tworzywa sztuczne.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucić karton po soku?

Gdzie wyrzucić karton po soku, aby miał największe szanse na poddanie recyklingowi? Takie opakowania powinny znaleźć się w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne pomimo tego, że z pozoru bliżej im do papierowych. Czemu jest to takie ważne?

  • W sortowni z reguły udaje się wychwycić opakowania po mleku i sokach spośród pozostałości metalowych i plastikowych;
  • W przypadku pozostawienia kartonów po mleku lub soku w odpadach zmieszanych na recykling może liczyć 1 na 1000 sztuk.

W jaki sposób poddaje się recyklingowi odpady wielomateriałowe? Istnieje na to przynajmniej kilka sposobów. Jedną z metod jest rozwłóknianie papieru po to, by znów mógł on wrócić do obiegu i być wykorzystany pod postacią wyrobów papierniczych. Z kolei aluminium i polietylen mają zastosowania energetyczne.

Gdzie wyrzucać kartony po mleku lub soku? O tym także warto pamiętać

Gdzie wyrzucać kartony po mleku i soku? Co jeszcze warto wiedzieć o tych opakowaniach? Pewne wątpliwości przy ich utylizacji może sprawiać drobny z pozoru element, którym jest nakrętka. Oczywiście ją również można wrzucić do pojemnika na metal i tworzywa sztuczne. Bardzo często prowadzone są jednak zbiórki charytatywne takich drobnych elementów z plastiku, ich odłożenie i przekazanie konkretnej organizacji nic zaś nie kosztuje. 

Dodatkowo warto pamiętać o kilku szczegółach. Kartony przed utylizacją powinny być opróżnione z resztek płynu. Należy je także odkręcić i zgnieść. Dzięki temu będą zajmowały o wiele mniej miejsca. 

Niewątpliwie segregacja śmieci powinna być dla nas bardzo istotna. Badania opinii publicznej pokazują, że radzimy sobie z tym zagadnieniem coraz lepiej, rzadziej popełniając błędy. Wciąż jednak dbałość o właściwą segregację jest przede wszystkim domeną osób starszych i z wyższym wykształceniem. Jest więc na tym polu jeszcze sporo do zrobienia. 

Zobacz też: Gdzie wyrzucać puszki? Zasady segregacji śmieci. Aluminium to wciąż cenny surowiec

Więcej o: