Gdzie wyrzucić karton po soku? Segregacja odpadów jest nie tylko lepszym rozwiązaniem, ale i naszym obowiązkiem. Musi jej jednak towarzyszyć podstawowa wiedza niezbędna po to, by nie popełniać błędów. W przypadku kartonów można dość łatwo ulec przekonaniu, że chodzi o odpady przeznaczone do pojemnika na papier. Najpewniej jest to wina samej nazwy opakowania.
Dlaczego? Niewątpliwie mamy tutaj bowiem do czynienia z opakowaniami wielomateriałowymi. Do ich produkcji wykorzystuje się przynajmniej dwie różne kategorie surowców - papier, ale także aluminium czy tworzywa sztuczne. Ich rozdzielenie w prosty sposób jest trudne lub wręcz niemożliwe. Nie zrobimy tego ani ręcznie, ani w sposób mechaniczny.
Kartony po soku lub mleku można poddawać recyklingowi, ale jest to bardziej złożony proces. To nie papier jest przy tym najważniejszy, ale zawarte w opakowaniu metale lub tworzywa sztuczne.
Gdzie wyrzucić karton po soku, aby miał największe szanse na poddanie recyklingowi? Takie opakowania powinny znaleźć się w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne pomimo tego, że z pozoru bliżej im do papierowych. Czemu jest to takie ważne?
W jaki sposób poddaje się recyklingowi odpady wielomateriałowe? Istnieje na to przynajmniej kilka sposobów. Jedną z metod jest rozwłóknianie papieru po to, by znów mógł on wrócić do obiegu i być wykorzystany pod postacią wyrobów papierniczych. Z kolei aluminium i polietylen mają zastosowania energetyczne.
Gdzie wyrzucać kartony po mleku i soku? Co jeszcze warto wiedzieć o tych opakowaniach? Pewne wątpliwości przy ich utylizacji może sprawiać drobny z pozoru element, którym jest nakrętka. Oczywiście ją również można wrzucić do pojemnika na metal i tworzywa sztuczne. Bardzo często prowadzone są jednak zbiórki charytatywne takich drobnych elementów z plastiku, ich odłożenie i przekazanie konkretnej organizacji nic zaś nie kosztuje.
Dodatkowo warto pamiętać o kilku szczegółach. Kartony przed utylizacją powinny być opróżnione z resztek płynu. Należy je także odkręcić i zgnieść. Dzięki temu będą zajmowały o wiele mniej miejsca.
Niewątpliwie segregacja śmieci powinna być dla nas bardzo istotna. Badania opinii publicznej pokazują, że radzimy sobie z tym zagadnieniem coraz lepiej, rzadziej popełniając błędy. Wciąż jednak dbałość o właściwą segregację jest przede wszystkim domeną osób starszych i z wyższym wykształceniem. Jest więc na tym polu jeszcze sporo do zrobienia.
Zobacz też: Gdzie wyrzucać puszki? Zasady segregacji śmieci. Aluminium to wciąż cenny surowiec