Każdy kierowca musi mieć te dwie rzeczy w aucie. Ich brak może skutkować mandatem

Nie zastosowanie się do przepisów panujących na drogach może skutkować mandatem wypisanym przez odpowiednie służby. Czasem po zatrzymaniu policja prosi nas o okazanie wyposażenie auta. Co obowiązkowo musimy mieć w samochodzie? Jedno z tych urządzeń musi mieć typ ABC.

Co kraj to inny standard obowiązkowego wyposażenie pojazdów. Na przykład samochód zarejestrowany w Czechach musi obowiązkowo posiadać gaśnicę, trójkąt i apteczkę. Słowacja poszła o krok dalej i do tej listy dodaje jeszcze linkę holowniczą. A co obowiązkowo muszą mieć samochody w Polsce? Nasze przepisy są mniej restrykcyjne niż w innych krajach. Musimy mieć wyłącznie dwa elementy.

Zobacz wideo Zielona Góra. Rowerzysta przewrócił się na rondzie. Po chwili najechał na niego samochód

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gaśnica obowiązkowo. Łatwo dostępne miejsce 

Art. 11 pkt 14 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia wyraźnie mówi, że pojazd musi być wyposażony w gaśnicę. To jednak nie wszystko musi być ona umieszczona w łatwo dostępnym miejscu w razie potrzeby nie musieć jej szukać. Więc kierowca nie tylko musi mieć gaśnicę, ale też dokładnie wiedzieć gdzie się znajduje w jego pojeździe. Czasami jest ona zlokalizowana pod fotelem kierowcy bądź pasażera, w bagażniku lub schowku. Za brak gaśnicy oraz wiedzy o jej lokalizacji grozi mandat w wysokości od 20 do aż 3000 złotych. Podstawę do wystawienia mandatu za brak wiedzy w zakresie lokalizacji gaśnicy, jak i brak samej gaśnicy, stanowi artykuł 97 ustawy, Kodeks wykroczeń

Bez trójkąta nie wyjeżdżaj. Druga rzecz z wyposażenia

To samo rozporządzenie Ministra Infrastruktury co w przypadku gaśnicy, mówi nam o konieczności wyposażenia auta w trójkąt ostrzegawczy. Musi go więc posiadać każdy kierowca, z wyłączeniem motocyklistów, a jego brak oprócz spowodowania zagrożenia, może skutkować także mandatem w razie kontroli drogowej.

  • Brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju z powodu uszkodzenia czy wypadku na autostradzie, lub drodze ekspresowej: mandat w wysokości 300 złotych i 1 punkt karny.
  • Brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju z powodu uszkodzenia, lub wypadku: mandat w wysokości 150 złotych i 1 punkt karny.
  • Brak trójkąta ostrzegawczego pośród elementów wyposażenia pojazdu: mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.
Więcej o: