Kiedy przycinać hortensje i jak to robić? Przestrzegaj tych zasad, a krzewy pięknie zakwitną

Kiedy przycinać hortensje? Hortensje to krzewy łatwe w uprawie, ale szczegóły ich pielęgnacji różnią się między poszczególnymi gatunkami. Do najpopularniejszych należą hortensja ogrodowa, krzewiasta i bukietowa. Podpowiadamy, jak je rozpoznać i jak sprawić, by krzewy bujnie kwitły.

Hortensje to popularne krzewy, które zachwycają pięknym ukwieceniem. Ponadto kwitną przez długi okres i są stosunkowo niewymagające. Należy jednak wiedzieć, jaki konkretnie gatunek mamy w ogrodzie. Wiedza ta pozwoli nam bowiem zapewnić roślinie prawidłową pielęgnację, a hortensja odwdzięczy się nam bujnymi kwiatami.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Hortensja ogrodowa, krzewiasta czy bukietowa? Jak rozpoznać gatunek hortensji?

Jeśli nie wiemy lub po prostu nie pamiętamy, jakiego gatunku jest nasz krzew, wystarczy spojrzeć na to, w jaki sposób kwitnie.

  • Hortensja ogrodowa ma duże kuliste kwiatostany i jest to odmiana najbardziej barwna. Może być niebieska, różowa, filetowa lub biała.
  • Hortensja krzewiasta, zwana też drzewiastą, ma również kuliste kwiatostany, ale poszczególne kwiaty są drobniejsze. Występują w kolorze białym, zielonkawym, rzadziej spotyka się ubarwienie delikatnie różowe.
  • Hortensja bukietowa ma kwiatostany wydłużone i stożkowate. Kwiaty są białe lub zielonkawe, przy czym często zmieniają kolor na odcienie różowe.

Jak przycinać hortensję ogrodową, a jak inne gatunki? Pamiętaj o tych zasadach

Przycinanie hortensji ogrodowych powinno być minimalne, gdyż kwitną one na starszych pędach, a pąki zawiązują już w poprzednim sezonie. Wystarczy ściąć zeszłoroczne kwiaty, najlepiej tuż pod kwiatem i usunąć uszkodzone pędy. Co kilka lat można też całkowicie usunąć pędy najstarsze. Hortensje krzewiaste kwitną na młodych pędach, więc przycina się je co roku, skracając ich pędy o połowę. Starsze pędy można przyciąć na wysokość 20-30 cm. Corocznego cięcia wymagają również hortensje bukietowe. W tym przypadku ich pędy skracamy o około 2/3 ich długości.

Kiedy przycinać hortensje? Pierwsze terminy już blisko

Hortensje przycina się pod koniec zimy i wczesną jesienią, czyli od końca lutego, przez marzec, do początku kwietnia. Dokładny termin będzie nieco inny w zależności od regionu Polski i pogody. Najlepiej jest wykonywać przycinanie przy dodatnich temperaturach. Warto sprawdzić też, czy w krótkim czasie po zabiegu nie są prognozowane mrozy.

Więcej o: