Wielbiciele roślin, którzy chcą mieć ich dużo, ale małym kosztem, mogą spróbować samodzielnie przygotować rozsady. To jeden z najtańszych sposobów na pozyskanie roślin uprawnych. Oszczędność pieniędzy nie równa się jednak oszczędności czasu. Jeżeli chcesz zrobić to porządnie, to musisz przeznaczyć na to naprawdę dużo czasu. Wysiłek popłaca, ponieważ dzięki temu możesz stać się właścicielem trudno dostępnych sadzonek. Zapamiętaj te zasady, a twój ogród zamieni się w prawdziwą zieloną krainę.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Siewki są bardzo wymagające. Jednak wysiłek związany z ich uprawą naprawdę się opłaca. Siewki potrzebują odpowiedniej temperatury, nasłonecznienia i wilgoci, najlepiej, aby były umiarkowane. Jeżeli będą miały nieodpowiednie warunki, to bardzo szybko mogą zachorować. Najlepiej będzie im w ogrzewanej szklarni, ale niewiele osób ma taką w swoim ogrodzie. Dlatego dobrą alternatywą będzie domowy, dobrze oświetlony, parapet z miniszklarnią. Bardzo ważne jest także podłoże. Powinno być odkażone i specjalne do produkcji rozsady.
Kiedy sadzonki zaczną kiełkować, niezbędne będzie pikowanie, aby jak najwięcej małych roślinek udało się zachować. Zdarza się, że ten proces należy powtórzyć, dwu, a nawet trzykrotnie. Pikowanie oznacza po prostu przesadzanie sadzonek do większych pojemników, kiedy zrobi im się zbyt ciasno w jednym miejscu, aby uniknąć ich obumierania. Najlepiej wybrać pojedyncze z otworem w dnie. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie doniczek torfowych.
Przesadzanie powinno odbywać się w momencie, w którym małe roślinki będą miały przynajmniej 2-4 liście właściwe. Należy zrobić to ostrożnie, dlatego dobrym sposobem będzie podważenie roślinki szpatułką lub widelcem i wyjęcie jej razem z korzonkami, a następnie przełożenie do innego pojemnika. Aby wszystko poszło zgodnie z planem w większej doniczce, należy zrobić małą dziurę, do której włoży się korzenie sadzonki. Następnie trzeba obsypać ją ziemią i delikatnie ugnieść. Na koniec należy ostrożnie ją podlać.