Twój Asparagus pierzasty usycha? Sprawdzone rady ogrodnika na pielęgnacje tej pięknej rośliny

Asparagus doniczkowy jest piękną rośliną. Zdarza się, że niektóre osoby mylą go z paprocią, ale jest on zupełnie inną rośliną. Jak zadbać o odpowiednią pielęgnację tej pięknej rośliny? Asparagus pierzasty żółknie? Sprawdzamy sposoby na uprawianie tej rośliny, by pięknie kwitła.

Asparagus pierzasty jest mylnie nazywany paprotką z powodu podobieństwa jego gałęziaków do delikatnych liści paproci. W naturze rośnie w Afryce Południowej i jest rośliną, która przystosowała się do długich okresów suszy. Nie ma typowych liści, lecz łodygi, które upodobniły się do liści i pełnią ich funkcje. Nieliczne wiotkie pędy potrafią dorosnąć nawet do kilku metrów długości, szukając podpór, a często na ich zakończeniach wyrastają pierzaste gałęziaki.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego Asparagus pierzasty żółknie? Uprawa i wymagania

Ta roślina przez cały rok powinna rosnąć w domu. Dobrze się czuje w chłodnych i dobrze wietrzonych pomieszczeniach.  Optymalna temperatura uprawy asparagusa pierzastego to 12-18 stopni Celsjusza w lecie i około 8 stopni Celsjusza w zimie. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu powoduje żółknięcie i osypywanie się gałęziaków. Zimą należy uważać na przeciągi. Do uprawy asparagusa pierzastego doskonale nadaje się uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych.  

Asparagus pierzasty przycinanie, podlewanie i nawożenie

Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji tej rośliny jest jej odpowiednie podlewanie. Zarówno przesuszenie, jak i zalanie bryły korzeniowej prowadzi do żółknięcia i osypywania się igiełkowatych gałęziaków. Należy ją podlewać około 2-3 razy w tygodniu, aby utrzymać ziemię w doniczce umiarkowanie wilgotną, ale nie by roślina stała w wodzie. Lubi wysoką wilgotność powietrza i częste zraszanie. W okresie wegetacji co 2 tygodnie trzeba go zasilać rozcieńczonym nawozem do roślin zielonych. Regularnie powinno się przycinać dolne gałęzie asparagusa.

Asparagus pierzasty usycha. Co zrobić gdy roślina gubi liście? 

Usychanie rośliny może mieć kilka przyczyn. Jeśli asparagus stoi w miejscu zbyt oddalonym od okna, to może mu dokuczać niedostatek światła. Roślinę trzeba wtedy przestawić bliżej jego źródła. Innym powodem może być nadmiar wilgoci w glebie lub zbyt ciasna doniczka. Można przesadzić go do innej doniczki, przy okazji dzieląc go na mniejsze. Po upływie 2 tygodni roślinę warto zasilić nawozem dla gatunków zielonych.

Więcej o: