Twój Asparagus pierzasty usycha? Sprawdzone rady ogrodnika na pielęgnacje tej pięknej rośliny

Asparagus doniczkowy jest piękną rośliną. Zdarza się, że niektóre osoby mylą go z paprocią, ale jest on zupełnie inną rośliną. Jak zadbać o odpowiednią pielęgnację tej pięknej rośliny? Asparagus pierzasty żółknie? Sprawdzamy sposoby na uprawianie tej rośliny, by pięknie kwitła.

Asparagus pierzasty jest mylnie nazywany paprotką z powodu podobieństwa jego gałęziaków do delikatnych liści paproci. W naturze rośnie w Afryce Południowej i jest rośliną, która przystosowała się do długich okresów suszy. Nie ma typowych liści, lecz łodygi, które upodobniły się do liści i pełnią ich funkcje. Nieliczne wiotkie pędy potrafią dorosnąć nawet do kilku metrów długości, szukając podpór, a często na ich zakończeniach wyrastają pierzaste gałęziaki.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego Asparagus pierzasty żółknie? Uprawa i wymagania

Ta roślina przez cały rok powinna rosnąć w domu. Dobrze się czuje w chłodnych i dobrze wietrzonych pomieszczeniach.  Optymalna temperatura uprawy asparagusa pierzastego to 12-18 stopni Celsjusza w lecie i około 8 stopni Celsjusza w zimie. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu powoduje żółknięcie i osypywanie się gałęziaków. Zimą należy uważać na przeciągi. Do uprawy asparagusa pierzastego doskonale nadaje się uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych.  

Kryształy - zdjęcie ilustracyjneKolekcjonerzy kryształów z PRL-u poszukują naczyń. Sprawdź, czy je masz

Asparagus pierzasty przycinanie, podlewanie i nawożenie

Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji tej rośliny jest jej odpowiednie podlewanie. Zarówno przesuszenie, jak i zalanie bryły korzeniowej prowadzi do żółknięcia i osypywania się igiełkowatych gałęziaków. Należy ją podlewać około 2-3 razy w tygodniu, aby utrzymać ziemię w doniczce umiarkowanie wilgotną, ale nie by roślina stała w wodzie. Lubi wysoką wilgotność powietrza i częste zraszanie. W okresie wegetacji co 2 tygodnie trzeba go zasilać rozcieńczonym nawozem do roślin zielonych. Regularnie powinno się przycinać dolne gałęzie asparagusa.

Niesamowite odkrycie w lesieDziwne odkrycie w lesie zaskoczyło leśników. Znalezisko budzi emocje

Asparagus pierzasty usycha. Co zrobić gdy roślina gubi liście? 

Usychanie rośliny może mieć kilka przyczyn. Jeśli asparagus stoi w miejscu zbyt oddalonym od okna, to może mu dokuczać niedostatek światła. Roślinę trzeba wtedy przestawić bliżej jego źródła. Innym powodem może być nadmiar wilgoci w glebie lub zbyt ciasna doniczka. Można przesadzić go do innej doniczki, przy okazji dzieląc go na mniejsze. Po upływie 2 tygodni roślinę warto zasilić nawozem dla gatunków zielonych.

Więcej o: