Zgodnie z Ustawą o opłatach abonamentowych, każda osoba, która nabyła odbiornik radiowy lub telewizyjny, ma obowiązek dokonania rejestracji urządzenia w ciągu 14 dni. Obowiązek uiszczania opłat powstaje z kolei od pierwszego dnia rejestracji. To, czy wypełniamy nasze obowiązki może być też kontrolowane przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Stawki opłat abonamentowych RTV obowiązujące od 1 stycznia 2023 zostały ogłoszone przez KRRiT i wynoszą:
Mandat za posiadanie niezarejestrowanego odbiornika lub niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty. Oznacza to, że w 2023 wynosi on odpowiednio 261 zł lub 819 zł. Jeśli nasze urządzenie zarejestrowaliśmy, a później nie płaciliśmy abonamentu, będziemy również musieli spłacić zaległy dług.
Poczta Polska nie określa tego, kiedy możemy spodziewać się wizyty kontrolera w domu. Okazuje się jednak też, że nawet gdy do takiej wizyty już dojdzie, nie mamy obowiązku wpuszczenia pracownika Poczty do domu. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 września 2018 (II GSK 590/18):
Ustawa nie daje kontrolerom prawa żądania wstępu do pomieszczeń celem sprawdzenia posiadania w nich urządzeń wymagających rejestracji i opłat.
Osoby zwolnione z opłat abonamentowych to m.in.:
Pełna lista osób, które nie muszą płacić abonamentu RTV wraz ze szczegółami dotyczącymi dokumentów uprawniających do zwolnienia jest dostępna na stronie Poczty Polskiej. Co ważne, zwolnienie z opłat obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgłosimy i potwierdzimy przysługujące nam prawo w urzędzie pocztowym.