Zmiany w kodeksie pracy 2023. Kontrola pracy zdalnej to nie wszystko. Najwięcej zyskają rodzice

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Pracy, w której na stałe wprowadza się pracę zdalną jako formę świadczenia. Ponadto na 2023 rok ustalono inne stawki minimalnego wynagrodzenia i nowe prawa dla rodziców. Sprawdź, kiedy wejdzie w życie nowelizacja kodeksu i jakie zmiany w Kodeksie Pracy 2023 nastąpiły.

Jakie zmiany w Kodeksie Pracy czekają na w 2023 roku? W naszym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze nowe zasady. Wśród nich badanie trzeźwości podczas pracy zdalnej, zmiany w urlopie rodzicielskim oraz większa płaca minimalna. Zobacz, na co zwrócić uwagę w nowym roku.

Zobacz wideo Jak wygląda Twój poranek? Praca zdalna vs praca z biura, dzieci vs ich brak

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wniosek o pracę zdalną w 2023 roku oraz kontrole w domach. Na czym będą polegać?

Od 2023 roku możemy złożyć samodzielnie wniosek o pracę z domu. Zalety dotyczą głównie rodziców, a nasz pracodawca będzie musiał go uwzględnić w następujących przypadkach: jeśli pracownica jest w ciąży, jeśli rodzic opiekuje się dzieckiem do czwartego roku życia lub z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ustawa zakłada również okazjonalną pracę zdalną na wniosek pracownika. Do wykorzystania mamy 24 dni pracy z domu w roku. Zmiany dotyczą także kontroli pracowników zdalnych. Nowelizacja umożliwia pracodawcy przeprowadzenie kontroli pracowników na obecność alkoholu lub środków odurzających w organizmie. W tym celu powinien sporządzić wcześniej regulamin, w którym określi jak będzie ono wyglądało.

Zmiany w urlopie rodzicielskim i większe wynagrodzenie minimalne. Sprawdź, kogo dotyczy

Zmiany zostały wprowadzone również w urlopach rodzicielskich. Od teraz pracownicy będą mieli indywidualne prawo do urlopu w wymiarze do 9 tygodni dla każdego z rodziców. Ponadto zostanie ustalony 70. procentowy zasiłek macierzyński na ten czas dla obojga rodziców. Zostało dodane również dodatkowe 5 dni w całym roku bezpłatnego urlopu opiekuńczego w związku z opieką nad jakimkolwiek członkiem rodziny.

W 2023 roku obowiązywać będą także zupełnie nowe stawki płacy minimalnej. Zgodnie z  Rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 września 2022 roku wynosić będą:

Za pracę od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. - 3490 zł brutto (22,80 zł za godzinę).

Za pracę od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. - 3600 zł brutto (23,50 zł za godzinę).

Kiedy wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu Pracy 2023?

Oficjalnie zmiany wejdą w życie po równych 21 dniach od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw. Dlatego najprawdopodobniej stanie się to jeszcze w pierwszej połowie 2023 roku.

Więcej o: