Czy powrót na Ziemię dront dodo jest możliwy? Firma specjalizująca się w edycji genów zbiera fundusze

Colossal Biosciences jest firmą bioinżynieryjną specjalizującą się w edycji genów. Udało jej się w ostatnim czasie pozyskać 150 milionów dolarów od inwestorów. Te środki mają być wykorzystane w calu przywrócenia do życia wymarłego gatunku ptaków - dronta dodo.

Ptak dront dodo tuż obok mamuta włochatego jest jednym z ikonicznych wymarłych zwierząt. Jest stosunkowo niedużym ptakiem rozpoznawanym dzięki swojemu dziobowi i charakterystycznej okrągłej budowie ciała. Występował wyłącznie na Mauritiusie. Ostatni przedstawiciele tego gatunku zostali zabici w połowie XVII wieku naszej ery. 

Zobacz wideo "Ballada ptaków i węży". Jest pierwsza zapowiedź prequela "Igrzysk śmierci"

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wskrzeszanie wymarłych gatunków. Czy to możliwe?

Powołanie do życia dodo i innych wymarłych gatunków jest marzeniem wielu naukowców i nie tylko. Jednak większość takich projektów jest uznawana za kontrowersyjne. Ich przeciwnicy krytykują pomysły odtwarzania wymarłych gatunków podczas masowego wymierania na całej planecie. Metody do tego użyte również budzą zastrzeżenia. Jednak odtwarzanie wymarłych gatunków nie polega na przywróceniu stu procentowo tych samych wymarłych zwierząt. Dzięki zachowanym w muzeach szczątkach firmie Colossal udało się zebrać cały potrzebny genom dodo

Rosyjski propagandysta straszy Polskę "Kukiełka Putina" grzmi o broni jądrowej. "Użyć na wjeździe do Polski"

Spokrewniony z dodo ptak. Gołębi kuzyn

By odtworzyć dodo naukowcy muszą na zachowanym genomie znaleźć geny odpowiedzialne za cechy charakterystyczne tego wymarłego ptaka jak brak zdolności latania. Następnie z pomocą edycji genomu gołębia będą dodawać do niego kluczowe cechy dodo. Tak wszczepiony materiał genetyczny zostałby wszczepiony ptasim zarodkom. Gdyby udało się doprowadzić do wyklucia takich ptaków, miałyby one cechy fizyczne dodo, choć stanowiłyby hybrydę gołębia i dodo. Firma Colossal ogłaszała już wcześniej plany wskrzeszenia mamutów włochatych i wilków workowatych. 

Metoda 'na stłuczkę'. Jak się ustrzec? Metoda "na stłuczkę". Jak się ustrzec? Policja radzi co robić

Co na to przeciwnicy? Kontrowersje wskrzeszania wymarłych zwierząt

Pomysł odtwarzania wymarłych gatunków zyskał wielu przeciwników. Mówią oni, że takie przedsięwzięcie jest wątpliwe etycznie. Najbliższymi żyjącymi krewnymi mamutów są słonie. Aby samica słonia mogła urodzić mamuta, potrzeba wielu prób modyfikacji DNA, sztucznego zapłodnienia i utrzymania ciąży. Takie badania wymagają nie tylko czasu, ale też i ogromnych środków. Krytycy zastanawiają się, czy jest to odpowiedni czas na wydawanie funduszy, gdy organizacje na całym świecie starają się zapobiec wymarciu tysiącom zagrożonych gatunków.

Więcej o: