Czarne kropki na przedniej szybie samochodu. Mają funkcję, o której nie wiedzą kierowcy i kierowczynie

Czarne kropki na przedniej szybie pełnią funkcję, z której większość kierowców i kierowczyni nie zdaje sobie sprawy. I nie chodziło tylko o wygląd. Chyba każdy z nas choć raz zastanawiał się, dlaczego każdy samochód ma podobny wzór? Czarne kropki są ważniejsze, niż myślisz!

Prawie każda przednia szyba w samochodzie ma czarne kropki o różnej wielkości na krawędziach. Występują w aucie niezależnie od segmentu pojazdu, producenta i przeznaczenia. Po co są?

Zobacz wideo Wypadek w Fajsławicach. Autobus pasażerski zjechał do rowu

Czarne kropki na przedniej szybie auta. Mają chronić nasze oczy przed słońcem? Niezupełnie!

Choć tak by się mogło wydawać, czarne kropki to nie naklejka. Jest to fryta albo frit, która częściowo ma za zadanie chronić nasze oczy przed słońcem, ale tylko wtedy gdy jest wystarczająco szeroka przy górnej krawędzi. Jednak nie jest to jej zasadnicza rola. Czym więc jest i dlaczego niemal każde auto ma ją na przedniej szybie?

Czarna obwódka z czarnymi kropkami na szybie samochodu. Producenci aut mają poważny powód!

Jak się okazuje, rola tych niezwykłych kropek jest w samej produkcji auta bardzo istotna. Aby to wyjaśnić, należy wspomnieć o tym, jak montowane są szyby. By szkło trafiło na docelowe miejsce w samochodzie, należy pokryć jego krawędzie ceramiczną farbą i wszystko dokładnie podgrzać. Klej na chropowatej powierzchni będzie się wtedy lepiej trzymał. Podczas procesu ogrzewania farba osiąga znacznie wyższą temperaturę końcową niż szkło. Reasumując: ta czarna, chropowata obwódka odpowiada za prawidłowe zamocowanie szyby.

Czarne kropki wokół lusterka wstecznego. Po co są tam umieszczone?

Czym są czarne kropki wokół lusterka wstecznego? Tu sprawa ma się zgoła inaczej. Tutaj umieszcza się je ze względu na wzrok osoby kierującej pojazdem. Kropki zapobiegają oślepianiu i pokrywają te miejsca, które nie są chronione osłonami przeciwsłonecznymi.

Tak więc czarna obwódka na szybie auta jest kluczowa głównie z punktu widzenia producentów.

Więcej o: