Zgodnie z informacjami na stronie ZUS osoby urodzone między 1948 a 1969 mogą ubiegać się o szereg świadczeń, w tym o wcześniejszą emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ściśle wyznaczone zasady dotyczące przyznawania pieniędzy. Okazuje się, że dotyczy to jedynie seniorów, którzy w przeszłości wykonywali konkretne zawody. ZUS nie wypłaci świadczeń, jeśli wnioskujący nie dostarczy odpowiednich dokumentów. Sprawdź, co dokładnie należy zrobić.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Według ZUS prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje osobom, które urodziły się między 1948 a 1969 rokiem i pracowały w szczególnych warunkach lub w miejscu o szczególnym charakterze. Są to zawody wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia i życia, lub o znacznym stopniu uciążliwości. Za takie można uznać m.in. m.in. hutników, górników czy pracowników służby zdrowia. Pełny wykaz zawodów dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić szereg obowiązkowych warunków, uprawniających do jego pobierania. Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze to nie wszystko! Wnioskodawcy muszą również:
Warunkiem niezbędnym do otrzymania wcześniejszej emerytury jest udokumentowanie stażu pracy i odpowiednie zapisy w świadectwie pracy potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Ponadto wnioskodawca zobligowany jest do okazania dokumentu potwierdzającego okres składkowy i nieskładkowy oraz wysokość wynagrodzenia otrzymywanego w momencie zatrudnienia lub okresie ubezpieczenia. Brak któregoś z dokumentów spowoduje, iż ZUS odrzuci wniosek.