Jak wyczyścić garnek bez szorowania? Ta popularna przyprawa w mig usunie spaleniznę! To banalnie proste

Przypalony garnek to bez wątpienia duży problem. Zastanawiasz się, czy jest jakiś magiczny sposób, aby wyczyścić go bez katorżniczego szorowania? Otóż jest, a nawet więcej niż jeden! Te domowe triki w mig załatwią problem i usuną nawet najgorsze zabrudzenia. Wystarczy jeden produkt z szafki kuchennej.

Przypalenia na garnku czy patelni mogą być niezwykle trudne do usunięcia, jednak wcale nie muszą! Wystarczy, że skusisz się na wypróbowanie jednego z banalnie prostych domowych sposobów. Już nie musisz wyrzucać garnków i wydawać pieniędzy na nowe! Skorzystaj z naszych rad i ciesz się swoim ulubionym sprzętem kuchennym na długo. Co należy zrobić?

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić przypalony garnek? Sięgnij po sól kuchenną

Nie ma takiej osoby, której nie zdarzyło się przypalić garnka. Jeżeli właśnie borykasz się z tym problemem, zamiast kupować drogie środki czyszczące, sięgnij po zwykłą sól kuchenną. Co więcej, są aż dwie możliwości czyszczenia tym produktem - na mokro i na sucho. Jak pozbyć się spalenizny za pomocą tej przyprawy? W pierwszym przypadku na dno przypalonego garnka wysyp około pół szklanki soli i zalej dwoma szklankami wody. Powstały roztwór zostaw w garnku na całą noc, a problem sam powinien zniknąć. Jeżeli tak się nie stanie, możesz dodatkowo zagotować wodę. 

Jak zrobić to na sucho? Sól należy wsypać na dno garnka i szorować gąbką lub szczoteczką do całkowitego usunięcia spalenizny. Ten sposób najlepiej sprawdzi się w przypadku garnka żeliwnego. Drobinki soli mogłyby uszkodzić powłokę garnków stalowych, z teflonem, aluminiowych, czy emaliowanych. Warto także pamiętać, że obydwu metod nie można wykorzystać w przypadku ceramicznego sprzętu kuchennego. 

Spalenizna na garnkach. Wypróbuj banalny trik z sodą

Soda oczyszczona będzie niezwykle pomocna podczas walki z przypalonym spodem garnków i naczyń kuchennych ze stali nierdzewnej, emaliowanych, ceramicznych i żeliwnych. Poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi i silnymi zabrudzeniami. Warto pamiętać, że nie należy jej stosować do czyszczenia przypalonego garnka aluminiowego, gdyż jego powierzchnia, przy kontakcie z tym produktem, może ulec zniszczeniu. Jak wyczyścić garnek sodą? Przy lekkich zabrudzeniach należy: 

  • wsypać na dno garnka 2 łyżki sody, 
  • proszek zalać wodą, tak aby powstała gęsta masa,
  • po kilku godzinach umyć garnek gąbką lub szczoteczką z miękkim włosiem. 

Jeżeli ślady spalenizny nie chcą zejść, należy przez kilka minut gotować w garnku roztwór z sody i dodatkowo próbować usunąć brud drewnianą łyżką lub szpatułką. Pamiętaj, aby robić to bardzo delikatnie, gdyż można w ten sposób uszkodzić jego powłokę!

Więcej o: