Na konta tych seniorów wpłynie 700 złotych. Zastrzyk gotówki możliwy jeszcze przed Wielkanocą

Dodatki do emerytury w postaci trzynastej i czternastej emerytury to nie jedyny zastrzyk gotówki, na który seniorzy mogą liczyć w 2023 roku. Okazuje się, że część z nich otrzyma dodatkowo 700 złotych. Z czego to wynika? Kto może spodziewać się pieniędzy i kiedy? Wyjaśniamy!

W 2022 podatek PIT został obniżony z 17% na 12%. Zmiana ta została jednak wprowadzona dopiero 1 lipca. Jest to powodem, dla którego część emerytów może liczyć na zwrot nadpłaconego podatku w 2023 roku. Bezpośredni wpływ na to, kto otrzyma zwrot, ma również kwota wolna, która od 1 stycznia 2022 wynosi 30 tys. zł. Jeśli seniorzy się pospieszą, pieniądze mogą otrzymać jeszcze przed Wielkanocą.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zwrot podatku dla emerytów 2023. Kto otrzyma pieniądze?

Zwrot podatku dla emerytów w 2023 otrzymają wyłącznie seniorzy, których świadczenie jest wyższe niż 2500 zł brutto. Choć wysokość podatku została obniżona w lipcu ubiegłego roku, obowiązuje ona wstecz: od 1 stycznia 2022. Oznacza to, że przez pierwszą połowę roku podatek był nadpłacany. Zwrotu podatku nie otrzymają natomiast osoby pobierające świadczenie do 2500 zł brutto, gdyż dzięki zwiększeniu kwoty wolnej są one całkowicie zwolnione z opłacania podatku dochodowego. W związku z tym skarbówka nie ma czego zwracać.

Ile wyniesie zwrot nadpłaconego podatku? Kwoty są uzależnione od wysokości świadczenia

Dokładna kwota zwrotu podatku zależy bezpośrednio od wysokości samego świadczenia. Im wyższa emerytura, tym wyższy podatek, ale i większy zwrot. Przybliżone wyliczenia dla poszczególnych kwot przedstawił portal fakt.pl. W uproszczeniu, na każdy wzrost świadczenia o 100 zł brutto przysługuje 30 zł zwrotu. Osoby pobierające emeryturę w wysokości 5000 złotych brutto, mogą zatem liczyć na zwrot w wysokości nawet 700 złotych.

Jak otrzymać pieniądze jeszcze przed Wielkanocą? Trzeba działać szybko

Zwrot podatku nastąpi dopiero po złożeniu deklaracji podatkowej za 2022. Możemy jednak podjąć pewne kroki, aby przyspieszyć termin wypłacenia pieniędzy. W połowie lutego dostępne będą do wypełnienia deklaracje podatkowe w ramach usługi Twój e-PIT. Skorzystanie z tego rozwiązania będzie oznaczać, że Urząd Skarbowy ma 45 dni, by zwrócić podatek. Jeśli więc się pospieszymy, może nastąpić to jeszcze przed Wielkanocą. W przypadku korzystania z tradycyjnych formularzy papierowych termin oczekiwania wydłuża się do 3 miesięcy.

Więcej o: