Fiołek afrykański czy fiołek alpejski? Jak o nie dbać? Sprawdź, który z nich bardziej do ciebie pasuje

Fiołki są jednymi z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych w naszych domach i mieszkaniach. Pielęgnacja tych roślin nie jest trudna, jednak trzeba pamiętać, jakich błędów nie popełniać. Poznaj zasady pielęgnacji fiołka afrykańskiego i alpejskiego oraz dowiedz się, który z nich lepiej do ciebie pasuje.

Fiołek alpejski, jak i fiołek afrykański to częste rośliny wybierane do domowej uprawy w doniczkach. Jak należy dbać o fiołek alpejski? Czym charakteryzuje się fiołek afrykański? Sprawdź!

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fiołek alpejski pielęgnacja. Na to musisz uważać

Fiołek alpejski nazywany inaczej cyklamenem perskim to wyjątkowa i piękna roślina. Kwiat uwielbia rozproszone światło oraz żyzne podłoże próchnicze o pH 6,5-7. Fiołek alpejski od jesieni do wiosny powinien być podlewany regularnie i tak, aby zawsze w doniczce było wilgotno. Idealne warunki do rozwoju fiołka alpejskiego to temperatura od 10 do 18 stopni Celsjusza. W mieszkaniach najczęściej mamy powyżej 18 stopni, dlatego warto postawić roślinę np. przy oknie, które jest często otwierane. Pamiętaj, aby nie stawiać rośliny w pełnym słońcu, gdyż może to doprowadzić do poparzenia liści!

Fiołek afrykański zasady pielęgnacji. O tym nie możesz zapomnieć

Fiołek afrykański to inaczej sępolia. To roślina o bardzo pięknych niebieskich, fioletowych lub białych kwiatach. Rośliny te potrzebują bardzo dużo rozproszonego światła, lecz fiołek afrykański nie lubi bezpośrednich promieni słonecznych. Przy pielęgnacji fiołka afrykańskiego nie można zapominać o podlewaniu! Roślinę nawadniamy, wlewając wodę do podstawki dwa razy w tygodniu. Przed podlewaniem fiołka sprawdź, czy ziemia jest już przeschnięta, jest to bardzo ważne, ponieważ można łatwo przelać roślinę. Jeśli chcesz, aby fiołek rósł zdrowo i bujnie zapewnij mu odpowiednią temperaturę, czyli od 18 do 22 stopni Celsjusza.

Więcej o: