Jak uprawiać kolorowy niedośpian? Sprawdzone rady ogrodników, by roślina pięknie kwitła

Niedośpian jest piękną rośliną o ozdobnych wielokolorowych liściach, różne wersje mają inne barwy. Oprócz swojego atrakcyjnego wyglądu są też bardzo łatwe w uprawie, poradzą sobie z nimi niedoświadczeni hodowcy. Jak odpowiednio dbać o niedośpian, by jego uprawa była prosta i przyjemna?

W naturze niedośpian lub Hypoestes phyllostachya jest niedużym, około półmetrowym podkrzewem, jednak w uprawie doniczkowej rzadko osiąga więcej niż 30-35 centymetrów. Największą ozdobą tej rośliny są przepiękne różnokolorowe liście, które są szerokie i liście, a w zależności od odmiany mogą posiadać bardzo duże białe, czerwone lub różowe nieregularne plamy. Barwne plamy bywają niekiedy tak duże, że niemal całkowicie pokrywają powierzchnię blaszki, przez co kolor zielony jest prawie niewidoczny.

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uprawiać niedośpiany? Wymagania rośliny

Niedośpiany są nie tylko wyjątkowo piękne i kolorowe, ale też łatwe w uprawie. Przez cały rok temperatura pokoju, w którym stoją, powinna wynosić od 20 do 24 stopni Celsjusza, a ich stanowisko powinno być bardzo jasne. Są to bardzo ważne czynniki, ponieważ niedośpiany nie znoszą chłodów, a przy braku odpowiedniego naświetlenia tracą swoje piękne barwy, zielenieją i brzydko się wyciągają. Nie przepadają one za zbyt suchym powietrzem, dlatego dobrze je zraszać wodą a zimą ustawiać w pobliżu nawilżacza powietrza. Możemy też umieścić doniczkę na wilgotnych kulkach keramzytu, które także pozwolą podnieść wilgotność powietrza wokół roślin.

Jak i ile? Podlewanie i nawożenie niedośpianów

Ziemia w doniczce tych roślin powinna być stale delikatnie wilgotna, ale nigdy mokra. Te rośliny tak samo źle znoszą suszę, jak i zalanie. Latem powinno się podlewać je umiarkowanie, ale systematycznie, zimą jednak możemy to robić rzadziej, nie dopuszczając do wyschnięcia podłoża. Jeśli nie jesteśmy pewni, kiedy podlać niedośpian, wystarczy zwrócić uwagę na jego liście. Mają one tendencje do lekkiego oklapnięcia przy niedoborze wody. Warto te rośliny co jakiś czas nawozić. Sprawdzą się nawozy dla roślin o ozdobnych liściach lub biohumus.

Więcej o: