Przez to twój zlew się zapycha. Nie wrzucaj tych produktów, bo będzie cię czekać wizyta hydraulika

Wyrzucanie resztek żywności do zlewu lub toalety to zkodliwa praktyka, która może kosztować nas drogie naprawy i wizytę hydraulika. Takie postępowanie powoduje zatykanie się odpływów i trudności w prawidłowym działaniu instalacji kanalizacyjnej. Zobacz czego nie powinniśmy tam wyrzucać.

Wyrzucanie odpadków jedzenia do zlewów lub toalet jest szkodliwe i może prowadzić do kosztownych napraw. Kiedy odpływ wody jest zablokowany, woda nie chce opadać, a w pomieszczeniu unosi się nieprzyjemny zapach. Sprawdź, jakich produktów kategorycznie nie powinniśmy wyrzucać w ten sposób oraz co zrobić jeśli już zlew się zapcha.

Zobacz wideo "Co tak drogo?". Nowy cykl Gazeta.pl sprawdza, czy z drożyzną da się walczyć. Zaczynamy od schabowego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czego nigdy nie wyrzucać do zlewu? Wiele osób popełnia ten błąd

Przede wszystkim nie należy nigdy wylewać tłuszczu, zarówno tego wytopionego z mięsa, jak i nadmiaru, który znalazł się na patelni. Wylewanie tłuszczu do odpływów łączących się z kanalizacją może źle się skończyć nie tylko dla nas, zatkaniem naszych domowych odpływów, ale także całych miejskich kanałów ściekowych. 

Do zlewów, czy toalet — nie powinny trafiać również:

- odpady higieniczne (chusteczki nawilżane, pampersy, podpaski),

- papierosy,

- resztki ryżu i makaronu, ponieważ chłoną wodę i bardzo długo się rozpuszczają,

- fusy po kawie, które osadzają się w rurach odpływowych.

Tych produktów nie wyrzucać do zlewu. Są toksyczne dla środowiska

Jest także grupa produktów, których nie powinniśmy wylewać do zlewu ze względu na ich szkodliwe działanie względem środowiska naturalnego. Są to leki. Zamiast wyrzucania, przeterminowane i niepotrzebne lekarstwa możemy zanieść do apteki. Warto mieć to na uwadze, gdyż kiedy wyrzucamy antybiotyki, które kanalizacją dostają się do naszego otoczenia, bakterie z czasem mogą się na nie uodpornić.

Jak odetkać zapchany zlew bez pomocy hydraulika? To banalnie proste

Jeśli jednak zdarzy nam się, że przypadkiem zatkamy zlew, można sobie z nim poradzić i bez wzywania specjalisty. Zastosowanie specjalnych środków chemicznych do udrażniania rur nierzadko wystarczy. Preparaty te są jednak nieekologiczne i często drogie, dlatego warto pamiętać o domowym zamienniku, jakim jest połączenie sody oczyszczonej i octu. Wystarczy, że wsypiesz do odpływu szklankę sody, a następnie wlejesz trochę octu i odczekasz pół godziny. Po tym czasie musisz zalać całość gorącą wodą. Jeśli sposób nie zadziała w pełni za pierwszym razem, warto go powtórzyć.

Więcej o: