Jakie są rodzaje palm doniczkowych? Te gatunki są najpopularniejsze! Ich zasady pielęgnacji są różne

Jak dbać o palmy? Uprawa tych roślin jest prosta i nie wymaga wiele wysiłku. Trzeba jednak pamiętać, jakie warunki lubi najbardziej dany gatunek i odpowiednie o niego zadbać. Sprawdź, jak pielęgnować i czym się różnią: palma areka, palma kokosowa oraz palma sabałowa.

Palmy to oryginalne, egzotyczne rośliny, które nadają wnętrzu wyjątkowego wyglądu. Niestety, nie wszystkie gatunki nadają się do uprawy w pomieszczeniach przez cały rok. Na szczęście istnieje wiele odmian, które można hodować w domu, ogrodzie lub na tarasie. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje i jaką palmę dla siebie wybrać.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Palmy doniczkowe. Jak uprawiać roślinę, by rosła bujna i zdrowa?

Najważniejsze w uprawie każdej palmy jest jej regularne podlewanie. Należy robić to minimum raz w tygodniu. Rośliny te bardzo źle znoszą zbyt niską wilgotność powietrza, a ich liście zaczynają szybko usychać. Dlatego należy zapewnić kwiatom odpowiednie nawilżenie, szczególnie podczas zimowych miesięcy, kiedy dodatkowo wysuszamy powietrze grzejnikami. Podstawki nawilżające będą dobrym pomysłem.

Kadr z filmu 'Dom z drzazg' (House Made of Splinters) Te dzieci przeżywają "dwie wojny". Niezwykły dokument z Donbasu nominowany do Oscara

Palmy doniczkowe.  Najpopularniejsze gatunki to palma areka i palma kokosowa

Palma areka, pochodząca z Madagaskaru, to najpopularniejsza odmiana palmy, która doskonale czuje się w mieszkaniu. Jest bardzo prosta w uprawie i potrzebuje jedynie odpowiedniego nawadniania, aby pięknie rosnąć. Charakteryzuje się wieloma rozłożystymi liśćmi i bardzo imponującymi rozmiarami, dlatego do jej uprawy będzie nam potrzebne dużo przestrzeni.

Z kolei palma kokosowa ma długie i smukłe liście, przez co zajmuje mniej miejsca. Najlepiej będzie się czuła w dobrze oświetlonym miejscu. Również lubi odpowiednio duże nawodnienie, ale powinniśmy podlewać ją, dopiero kiedy ziemia w doniczce będzie przysychać. Zapobiegniemy w ten sposób gniciu korzeni.

Liwistona okrągłolistna: wymagająca roślina dla doświadczonych. Te porady sprawią, że w mig odżyje! Jak dbać o liwistonę okrągłolistną? Te porady warto zapamiętać!

Palma sabałowa. Oryginalna odmiana w twoim domu lub ogrodzie. Sprawdź, jak o nią dbać

Palma sabałowa to roślina o wyjątkowych, dekoracyjnych liściach oraz oryginalnym kształcie wachlarzy. Nadaje się do uprawy w doniczce, ale ze względu na swoją rozłożystość wygodniej uprawiać ją na tarasie lub w ogrodzie, w formie krzewów. Roślina najlepiej czuje się na słonecznym lub częściowo zacienionym stanowisku. 

Jak pielęgnować palmę doniczkową? Przestrzegaj tych zasad, a twój pokój zamieni się w bujną dżungle Jak pielęgnować palmę doniczkową? Dzięki tym poradam będą rosły bujne

Więcej o: