Jakie są rodzaje palm doniczkowych? Te gatunki są najpopularniejsze! Ich zasady pielęgnacji są różne

Jak dbać o palmy? Uprawa tych roślin jest prosta i nie wymaga wiele wysiłku. Trzeba jednak pamiętać, jakie warunki lubi najbardziej dany gatunek i odpowiednie o niego zadbać. Sprawdź, jak pielęgnować i czym się różnią: palma areka, palma kokosowa oraz palma sabałowa.

Palmy to oryginalne, egzotyczne rośliny, które nadają wnętrzu wyjątkowego wyglądu. Niestety, nie wszystkie gatunki nadają się do uprawy w pomieszczeniach przez cały rok. Na szczęście istnieje wiele odmian, które można hodować w domu, ogrodzie lub na tarasie. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje i jaką palmę dla siebie wybrać.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Palmy doniczkowe. Jak uprawiać roślinę, by rosła bujna i zdrowa?

Najważniejsze w uprawie każdej palmy jest jej regularne podlewanie. Należy robić to minimum raz w tygodniu. Rośliny te bardzo źle znoszą zbyt niską wilgotność powietrza, a ich liście zaczynają szybko usychać. Dlatego należy zapewnić kwiatom odpowiednie nawilżenie, szczególnie podczas zimowych miesięcy, kiedy dodatkowo wysuszamy powietrze grzejnikami. Podstawki nawilżające będą dobrym pomysłem.

Palmy doniczkowe.  Najpopularniejsze gatunki to palma areka i palma kokosowa

Palma areka, pochodząca z Madagaskaru, to najpopularniejsza odmiana palmy, która doskonale czuje się w mieszkaniu. Jest bardzo prosta w uprawie i potrzebuje jedynie odpowiedniego nawadniania, aby pięknie rosnąć. Charakteryzuje się wieloma rozłożystymi liśćmi i bardzo imponującymi rozmiarami, dlatego do jej uprawy będzie nam potrzebne dużo przestrzeni.

Z kolei palma kokosowa ma długie i smukłe liście, przez co zajmuje mniej miejsca. Najlepiej będzie się czuła w dobrze oświetlonym miejscu. Również lubi odpowiednio duże nawodnienie, ale powinniśmy podlewać ją, dopiero kiedy ziemia w doniczce będzie przysychać. Zapobiegniemy w ten sposób gniciu korzeni.

Palma sabałowa. Oryginalna odmiana w twoim domu lub ogrodzie. Sprawdź, jak o nią dbać

Palma sabałowa to roślina o wyjątkowych, dekoracyjnych liściach oraz oryginalnym kształcie wachlarzy. Nadaje się do uprawy w doniczce, ale ze względu na swoją rozłożystość wygodniej uprawiać ją na tarasie lub w ogrodzie, w formie krzewów. Roślina najlepiej czuje się na słonecznym lub częściowo zacienionym stanowisku. 

Więcej o: