Mało kto wie, że świetne naturalne kosmetyki można pozyskać z...lasu. Choinki są źródłem witamin i flawonoidów, a olejek eteryczny z igliwia działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Na profilu Lasów Państwowych na Facebooku można znaleźć trzy przepisy na kosmetyki, które pozytywnie wpłyną na nasz organizm. Przestrzega się jednak przed samodzielnym zrywaniem gałązek w lesie. Igliwie można pozyskać od lokalnych leśniczych.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Aby poprawić odporność naszego organizmu, warto wziąć kąpiel w wywarze z igliwia. Przydadzą się 2-3 garści igieł lub 5 pędów z pąkami takich drzew iglastych jak sosna, jodła, świerk lub daglezja. Wszystko należy rozdrobnić, wrzucić do garnka i zalać 0,5 l wody. Wywar doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem przez 5-10 minut. Następnie odstawiamy garnek do wystygnięcia i przecedzamy mieszankę. Tak przygotowany wywar można wlać do ciepłej kąpieli. Po takim zabiegu nasza skóra będzie wzmocniona i oczyszczona.
Zamiennikiem wywaru może być sól do kąpieli. Utrzyj w moździerzu gruboziarnistą sól z dwiema garściami igliwia. Gdy nabierze jasnozielonego koloru przesiej całość przez sito i dodaj łyżkę oleju lub oliwy z oliwek. Tak przygotowaną mieszankę możesz dodać bezpośrednio do wanny z ciepłą wodą. Leśną solą przyprawisz również dania na ciepło.
Lasy Państwowe polecają maść choinkową na stany zapalne, migreny i infekcje górnych dróg oddechowych. Krem zrobisz samodzielnie w domu, ale warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. Do wykonania maści potrzebne są 3-4 garści igliwia, 300 ml tłuszczu w postaci oleju kokosowego lub gęsiego smalcu oraz 3 g wosku pszczelego. Tłuszcz należy rozpuścić w wodzie, dodać igły i podgrzać wszystko do temperatury około 40 stopni. Następnie zostawiamy całość do wystygnięcia i powtarzamy proces 2-3 razy, a na koniec przecedzamy całość przez sito. Dodajemy wosk, a zapach można wzbogacić olejkiem eterycznym z mięty lub eukaliptusa. Całość należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.