Goście przyszli i nie zdjęli butów? O tym musisz pamiętać! W ten sposób unikniesz gafy

Przychodzą do ciebie goście i zdejmują buty? Co należy zrobić w takiej sytuacji? Wiele osób podałoby im kapcie. Jakie zachowanie jest odpowiednie? Znamy odpowiedź, jak uniknąć faux pas podczas nieformalnego spotkania.

Gość w dom, Bóg w dom — powiedzenie, które znane jest praktycznie przez każdą osobę i w którym jest sporo prawdy. Zazwyczaj wizyta wiąże się z czymś przyjemnym i zwiastuje miło spędzony czas. Jednak czy możemy nieco zmodyfikować powiedzenie na "gość w domu, buty z nóg"? Jak zachować się, gdy goście nie zdejmują butów przed wejściem? Co zrobić, gdy goście chcą zdjąć buty, a gospodarz nalega, aby tego nie robić? Czy warto dawać im kapcie? Podpowiadamy, jak wyjść z sytuacji.

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdejmowanie butów "w gościach". Co tak naprawdę"wypada"?

Przychodząc do kogoś w gości, większość z nas już odruchowo na wejściu zdejmuje buty ze względu na przyzwyczajenie, które np. mogło panować w domu rodzinnym. Wiąże się z grzecznością, aby nie pobrudzić z pewnością wysprzątanej wcześniej podłogi. Jednak nie każdy stosuje się do tego, a niektórzy nawet tego nie lubią. Są osoby, które na wejściu mieszkania nie zdejmują butów, ponieważ czują się lepiej w swoim obuwiu lub po prostu dopełnia im ono strój. Często osoby takie twierdzą, że bardzo dbają o buty i są one czyste, więc na pewno nie ubrudzą mieszkania, a co za tym idzie, nie ma sensu ich zdejmować. Czasami osoba, która nie zdejmuje butów, może mieć również kompleksy związane ze stopami i dla własnego komfortu woli pozostać w nich zwłaszcza latem.

* Potężna siła rażenia ukraińskich dronów. "Okupanci poszli prosto do piekła" [wideo]

Zdejmowanie butów przed wejściem do domu — jak należy się zachować

W internecie, czy podczas rozmów ze znajomymi można napotkać wiele opinii, jednak przychodząc do kogoś w gości np. na kawę, imprezę czy wspólne oglądanie meczu powinniśmy zdejmować buty, oczywiście, jeśli gospodarz nie poprosi, aby w nich pozostać. Jeśli jest to np. pierwsze spotkanie teściów, pamiętaj, aby dobrać odpowiednie skarpetki — na takie wyjścia nie ma miejsca na dziurę lub dwie inne skarpety. Gdy jesteś gospodarzem spotkania, które jest nieformalne i przychodzą do ciebie znajomi, a jeden z nich nie zdjął butów, zwróć po prostu miło uwagę i poproś o ich zdjęcie, jeśli bardzo ci na tym zależy. Jednak jeśli jesteś gospodarzem eleganckiej imprezy, czyli formalnego spotkania, gdzie każdy ubiera się elegancko, a buty są ważną częścią stroju, nie powinno się zgodnie z savoir-vivre prosić gości o zdejmowanie butów, ponieważ może być to odebrane jako faux-pas. 

Suche usta Zamiast do herbaty, użyj to na usta. Domowy sposób na popękanie usta

Więcej o: