Nowelizacja Kodeksu pracy została opublikowana w Dzienniku Ustaw 6 lutego 2023. Wprowadza ona wiele zmian, a do najważniejszych z nich należą te, dotyczące pracujących rodziców czy pracy zdalnej. Już niebawem zaczną obowiązywać również nowe przepisy związane z kontrolą trzeźwości pracowników. Pracodawca będzie mógł nadzorować także bardzo dociekliwie pracę zdalną i w razie podejrzeń, przeprowadzić nawet kontrolę trzeźwości! Co jeszcze czeka nas w 2023 roku?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak dowiadujemy się na stronie rządowej, praca zdalna została na stałe wprowadzona do Kodeksu pracy i będzie możliwa w dwóch formach: jako praca zdalna całkowita lub hybrydowa. Pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek złożony przez osobę, która:
Ponadto każdy pracownik może złożyć wniosek o pracę zdalną okazjonalną w wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym. Wniosek taki może jednak zostać odrzucony. Co więcej, w przypadku okazjonalnej pracy zdalnej pracodawca nie jest zobowiązany m.in. do zapewnienia materiałów czy narzędzi do pracy, tak jak jest to w przypadku pracy zdalnej całkowitej.
O planowanych zmianach dla rodzin rząd informował w styczniu tego roku. Przede wszystkim, wydłużony zostanie urlop rodzicielski. W przypadku urodzenia jednego dziecka będzie to 41 tygodni (dotychczas: 32), a ciąża mnoga to 43 tygodnie urlopu (dotychczas: 34). Co więcej, każdy rodzic otrzyma gwarancję 9 tygodni urlopu, przy czy czym nie może on zostać przeniesiony na drugiego opiekuna.
Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu dwóch miesięcy od opublikowania ich w Dzienniku Ustaw. W przypadku pracy zdalnej oznacza to, że przepisy zaczną obowiązywać od 7 kwietnia. Znacznie wcześnie, bo już 21 lutego wchodzą w życie regulacje dotyczące kontroli trzeźwości w miejscu pracy.