Nowy Kodeks pracy 2023. Praca zdalna pod ścisłym nadzorem to nie wszystko! Będą rewolucyjne zmiany

Kodeks pracy: zmiany 2023 dotyczyć będą dużej grupy pracowników. Nowości czekają pracujących rodziców, uregulowana zostanie również praca zdalna. Kodeks pracy po nowelizacji zacznie obwiązywać już wkrótce. Kiedy się tego spodziewać? Co dokładnie zmieni nowy Kodeks pracy 2023? Wyjaśniamy.

Nowelizacja Kodeksu pracy została opublikowana w Dzienniku Ustaw 6 lutego 2023. Wprowadza ona wiele zmian, a do najważniejszych z nich należą te, dotyczące pracujących rodziców czy pracy zdalnej. Już niebawem zaczną obowiązywać również nowe przepisy związane z kontrolą trzeźwości pracowników. Pracodawca będzie mógł nadzorować także bardzo dociekliwie pracę zdalną i w razie podejrzeń, przeprowadzić nawet kontrolę trzeźwości! Co jeszcze czeka nas w 2023 roku?

Zobacz wideo Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski o łączeniu pracy z wychowaniem dzieci

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Praca zdalna. Kodeks pracy 2023 wprowadza długooczekiwane regulacje

Jak dowiadujemy się na stronie rządowej, praca zdalna została na stałe wprowadzona do Kodeksu pracy i będzie możliwa w dwóch formach: jako praca zdalna całkowita lub hybrydowa. Pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek złożony przez osobę, która:

  • jest rodzicem dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności lub sprawuje opiekę nad członkiem rodziny z takim orzeczeniem,
  • wychowuje dziecko do 4. roku życia,
  • jest pracownicą w ciąży.

Ponadto każdy pracownik może złożyć wniosek o pracę zdalną okazjonalną w wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym. Wniosek taki może jednak zostać odrzucony. Co więcej, w przypadku okazjonalnej pracy zdalnej pracodawca nie jest zobowiązany m.in. do zapewnienia materiałów czy narzędzi do pracy, tak jak jest to w przypadku pracy zdalnej całkowitej.

Kodeks pracy: zmiany 2023.  Wiele nowości dla rodziców

O planowanych zmianach dla rodzin rząd informował w styczniu tego roku. Przede wszystkim, wydłużony zostanie urlop rodzicielski. W przypadku urodzenia jednego dziecka będzie to 41 tygodni (dotychczas: 32), a ciąża mnoga to 43 tygodnie urlopu (dotychczas: 34). Co więcej, każdy rodzic otrzyma gwarancję 9 tygodni urlopu, przy czy czym nie może on zostać przeniesiony na drugiego opiekuna.

Nowy Kodeks pracy 2023. Od kiedy zmiany wejdą w życie?

Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu dwóch miesięcy od opublikowania ich w Dzienniku Ustaw. W przypadku pracy zdalnej oznacza to, że przepisy zaczną obowiązywać od 7 kwietnia. Znacznie wcześnie, bo już 21 lutego wchodzą w życie regulacje dotyczące kontroli trzeźwości w miejscu pracy.

Więcej o: