Wystarczy 40 lat i jeden dokument. Jest petycja o nowe 500 plus dożywotnio i co miesiąc

Powstał pomysł dodatkowego świadczenia dla par małżeńskich o wyjątkowo długim stażu. Petycja obywatelska w tej sprawie wpłynęła do Sejmu w styczniu 2022. Kto dokładnie mógłby otrzymać pieniądze w ramach świadczenia? Czy 500 plus dla małżeństw wejdzie w życie w 2023? Wyjaśniamy, czym jest Małżeństwo+.

Związki małżeńskie w Polsce są zawierane coraz rzadziej i często kończą się rozwodami. Osiągnięcie stażu kilku dekad jest raczej rzadkością, co nie oznacza, że sytuacje takie się nie zdarzają. Obecnie małżeństwa takie nie mogą liczyć na finansowe uhonorowanie, ale pojawił się pomysł, aby to zmienić. O aktualnym stanie petycji donosi portal Fakt.

Zobacz wideo

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

500 plus dla małżeństw z długim stażem. Jakie są założenia programu Małżeństwo+?

Petycja o uchwalenie ustawy Małżeństwo+ zakłada comiesięczną wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł dla małżeństw z co najmniej 40-letnim stażem. Autorzy petycji podkreślali trudną sytuację seniorów związaną zarówno z pogarszającym się z wiekiem stanem zdrowia, jak i niskimi emeryturami w Polsce.

Małżeństwo plus i opinie polityków. Co dalej ze świadczeniem?

Zdania polityków na temat programu "Małżeństwo plus" są podzielone.

Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej

- powiedziała w rozmowie z Faktem Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, która wprowadziła 500+ na dziecko. Dodała ona przy tym, że być może lepszym rozwiązaniem byłoby wypłacenie świadczenia jednorazowego jako uhonorowania trwałości małżeństwa.

Z drugiej strony pojawiają się wątpliwości. Kwestię dodatków do emerytury komentowała posłanka PO Urszula Augustyn, która na komisji przedstawiała petycję dotycząca programu.

Emeryta powinno być stać na godne życie bez nich. Lepiej więc by było, gdyby po prostu emerytury były wyższe. Dlaczego dodatek mają dostawać akurat małżeństwa z długim stażem? Wśród takich par mogą być osoby bardzo dobrze sytuowane, które doskonale sobie poradzą bez tych pieniędzy

- zauważała w rozmowie z serwisem finanse.wp.pl.

Temat ten na chwilę obecną został zamknięty przez minister Marlenę Maląg, która poinformowała podczas rozmowy z dziennikarzem RMF FM, że rząd aktualnie nie pracuje nad ustawą dotycząca programu "Małżeństwo plus".

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uhonorowanie małżeństw z długim stażem

Choć małżeństwa z długim stażem nie mogą spodziewać się w najbliższym czasie dodatkowego świadczenia, to jednak przysługuje im pewna forma uhonorowania w postaci Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenie to przyznawane jest małżeństwom z co najmniej 50-letnim stażem.

Więcej o: