Zanim wypełnisz roczne zeznanie podatkowe, warto zapoznać się z listą ulg, które pozwolą ci go obniżyć. W dzisiejszych czasach z dostęp do sieci internetowej korzystają niemalże wszyscy. Ulga na internet obowiązuje od 1 stycznia 2005 i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Według informacji na stronie podatki.gov.pl ulga na internet przysługuje tym, którzy uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym, czyli osobom składającym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28. Co więcej, muszą oni ponosić koszty związane z korzystaniem z sieci internetowej. Należy pamiętać, iż nie można odliczyć kosztów związanych z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem) czy opłatą aktywacyjną.
Korzystanie z ulgi na internet zostało obecnie znacząco ograniczone. Z ulgi internetowej korzystać można wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. A więc prawo do skorzystania z ulgi przysługuje tylko wtedy, gdy dana osoba nie korzystała z niej w latach wcześniejszych lub po raz pierwszy skorzystała z niej w zeznaniach podatkowych za rok 2021.
Od podatku nie można odliczyć dowolnej kwoty, gdyż nie może być ona wyższa niż 760 złotych. Ulga polega na odliczeniu faktycznych wydatków poniesionych w roku podatkowym z tytułu użytkowania internetu. Wyżej wspomniany limit dotyczy wyłącznie jednej osoby (podatnika), dlatego też, jeżeli rozliczmy się ze współmałżonkiem, to możemy odliczyć kwotę w wysokości 1520 złotych. Warto zatem być w związku formalnym. Osoby posiadające akt małżeństwa mogą zyskać najwięcej.
Ulgę internetową możesz odliczyć, jeśli posiadasz dokument potwierdzający poniesienie wydatku, zawierający następujące informacje: