Jak odliczyć internet od podatku 2023? Jeśli masz ten dokument, możesz zaoszczędzić ponad 1500 zł

Co można odliczyć od podatku za 2022 rok? Dla niektórych ulga na internet może okazać się niezwykle korzystna. Istotne są też duże zmiany w prawie pracy 2023. Jak poprawnie odliczyć internet od podatku, aby zyskać najwięcej? Komu przysługuje ulga na internet 2023? Warto mieć jeden dokument, aby ulga na internet liczyła się podwójnie.

Zanim wypełnisz roczne zeznanie podatkowe, warto zapoznać się z listą ulg, które pozwolą ci go obniżyć. W dzisiejszych czasach z dostęp do sieci internetowej korzystają niemalże wszyscy. Ulga na internet obowiązuje od 1 stycznia 2005 i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. 

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto może odliczyć internet od podatku i na co trzeba uważać?

Według informacji na stronie podatki.gov.pl ulga na internet przysługuje tym, którzy uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym, czyli osobom składającym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28. Co więcej, muszą oni ponosić koszty związane z korzystaniem z sieci internetowej. Należy pamiętać, iż nie można odliczyć kosztów związanych z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem) czy opłatą aktywacyjną.

Ulga na internet 2023. Kiedy można z niej skorzystać? 

Korzystanie z ulgi na internet zostało obecnie znacząco ograniczone. Z ulgi internetowej korzystać można wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. A więc prawo do skorzystania z ulgi przysługuje tylko wtedy, gdy dana osoba nie korzystała z niej w latach wcześniejszych lub po raz pierwszy skorzystała z niej w zeznaniach podatkowych za rok 2021. 

Jak odliczyć ulgę na internet od podatku, aby więcej zyskać? Ten dokument jest kluczowy

Od podatku nie można odliczyć dowolnej kwoty, gdyż nie może być ona wyższa niż 760 złotych. Ulga polega na odliczeniu faktycznych wydatków poniesionych w roku podatkowym z tytułu użytkowania internetu. Wyżej wspomniany limit dotyczy wyłącznie jednej osoby (podatnika), dlatego też, jeżeli rozliczmy się ze współmałżonkiem, to możemy odliczyć kwotę w wysokości 1520 złotych. Warto zatem być w związku formalnym. Osoby posiadające akt małżeństwa mogą zyskać najwięcej.

Ulgę internetową możesz odliczyć, jeśli posiadasz dokument potwierdzający poniesienie wydatku, zawierający następujące informacje: 

  • dane identyfikujące kupującego,
  • dane identyfikujące sprzedającego usługę,
  • rodzaj usługi,
  • cenę
Więcej o: