Czerwony "X" na autostradzie. Lepiej go znać, bo mogą spotkać cię surowe konsekwencje

"X" oznacza skarb? Niestety nie w tym przypadku. Czerwony "X" na autostradzie może być bardzo groźny, szczególnie w sytuacji, kiedy kierowca go zignoruje. Wtedy mandat może okazać się najmniejszym problemem, bo łamiącemu przepisy grozi utrata prawa jazdy, a nawet więzienie.

Praktycznie każdy kierowca przynajmniej raz widział nad autostradą czy drogą ekspresową zawieszony ekran. Do czego on służy? Większość kierowców uważa, że ma on za zadanie przekazywać wyłącznie informacje pogodowe czy ostrzeżenia o wypadkach.  Sprawia to, że zazwyczaj traktują je jako luźną sugestię niż wyznacznik zasad ruchu drogowego. To może się okazać poważnym i kosztowym błędem.

Zobacz wideo Wypadek na czeskiej autostradzie. Motocyklista próbował uciec przed policją

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Znak "X". Tu nie wjeżdżaj

Jaki związek mają ze sobą wywieszane nad drogami tablice i znak X? Wyświetlany nad pasem ruchu czerwony "X" oznacza, że został on wyłączony z ruchu. Zazwyczaj przez to, że są na nim wykonywane jakieś prace czy są usuwane pozostałości po kolizji lub wypadku. Nawet jeśli nie ma czy nie widać utrudnień na tym pasie, samochody wciąż nie mogą się nim poruszać. Nie jest to sugestia, a zakaz. Kierujący, który zignoruje sygnalizator S-4 stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kara za takie wykroczenie jest omawiana w artykule 86, paragrafie 1 ustawy Kodeks wykroczeń nawiązując do nowego taryfikatora mandatów.

Kijów w czasie wojny / zdjęcie ilustracyjne Nad Kijowem zestrzelono sześć tajemniczych balonów. O co chodzi?

Ignorujesz sygnalizator S-4? Pożegnaj się z prawem jazdy

Stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego skutkuje mandatem, którego wysokość zaczyna się od tysiąca złotych i 10 punktów karnych. Maksymalna wysokość kary może sięgać nawet do 5 tysięcy złotych w przypadku kontroli drogowej i aż do 30 tysięcy w przypadku wyroku sądowego. Co więcej, artykuł 86, paragraf 3 ustawy Kodeks wykroczeń mówi, że 

w razie spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów

Oznacza to, że sąd może zdecydować o odebraniu kierującemu uprawnień do poradzenia pojazdów.

Przycisk na przejściu Ukryta funkcja przycisku na przejściach pieszych? Nie każdy o nich wie

Znak "X" w Innych krajach. Kary w Niemczech

Polska nie jest jedynym krajem, który ma wysokie kary za jazdę za sygnalizatorem S-4. Podobnie jest w Niemczech. Sama jazda wiąże się z otrzymaniem kary 90 euro. Stworzenie zagrożenia to już mandat wysokości 200 euro plus 2 punkty kary i miesięczny zakaz prowadzenia. Spowodowanie wypadku za znakiem "X" to już 240 euro, reszta pozostaje bez zmian.

Więcej o: