Ukryta funkcja przycisku na przejściach dla pieszych? Niewiele osób wie o tych możliwościach

Przyciski montowane na przejściach dla pieszych mają za zadanie sprawiać, że światło na przejściach dla pieszych zmienia się na zielone, kiedy jest taka konieczność. O praktyczności tego rozwiązania świadczy wiele aspektów. Ponieważ każdy z nich ma jeszcze 3 ukryte funkcję.

Najważniejszym z celów zarządców dróg jest zapewnienie płynności ruchu. Jednak kiedy mówimy o płynności ruchu, nie chodzi wyłącznie o trasy samochodowe. Prawie tak samo ważne są ciągi pieszych, a konkretnie ich bezpieczeństwo. To już prosta linia do montowania przycisków przy przejściach dla pieszych. Jakie konkretnie role odgrywają te przyciski i jakie mają ukryte funkcje?

Zobacz wideo Strzelce Krajeńskie. Nie zatrzymała się, by przepuścić kobietę z dzieckiem w wózku. Sprawa trafiła do sądu

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak działa żółty przycisk? Prosta zasada

Kiedy pieszy chce przejść na drugą stronę jezdni, powinien nacisnąć przycisk. Wtedy system reaguje i przy najbliżej możliwej zmianie świateł włącza zielone światło na przejściu. Dlaczego nie uruchamia się ono automatycznie? Przejścia nie zawsze są często używane i system z automatycznym zielonym światłem mógłby ograniczyć przepustowość drogi, a nawet doprowadzić do zakorkowania. Jest to bardzo sprytny system. Światło włącza się, kiedy jest potrzebne, a w pozostałych przypadkach nie ogranicza przepustowości ruchu.

Zdjęcie ilustracyjne. Władimir Putin w pociągu Putin jeździ osobistym pociągiem pancernym. "Nie da się go wyśledzić"

Ukryte funkcje panelu. Przycisk na przejściu dla pieszych na spodzie

Żółte panele na słupach czy latarniach wyposażone są w przyciski lub płytki dotykowe. Włączenie ich uruchamia sekwencję włączania zielonego światła na przejściu. Jednak to nie wszystko!

  • Guzik umieszczony na dole jest zlokalizowany tam dla potrzeb osób niewidomych;
  • Po naciśnięciu tego guzika urządzenie może zacząć wibrować. Dzieje się tak, jeśli sygnalizacja nie ma emitera dźwięku. Panel informuje w ten sposób o aktualnym świetle;
  • Przy użyciu alfabetu Braille'a może być na przycisku opisany przebieg przejścia dla pieszych. Na przykład występowanie wyspy czy przechodzeniu przez dwa cykle sygnalizacji.

Opuszczony samolot pasażerski Wrak samolotu leży w ośrodku wypoczynkowym. Turyści robią z nim selfie

Czy przyciski naprawdę działają? Tu jest szkopuł

Przyciski przed przejściami nie są zawsze wychwalane. Piesi skarżą się zazwyczaj na dwie rzeczy. Jedną z nich jest czas oczekiwania na zielone światło, zdarza się, że musi minąć cały cykl sygnalizacyjny przed zapaleniem się światła zielonego. Drugą sprawą jest kwestia popandemiczna. Podczas epidemii z uwagi na możliwość przenoszenia wirusów zostały zasłonięte i wyłączone. Teraz piesi nie wiedzą, czy działają, czy nie więc nie zawsze je naciskają.

Więcej o: