Dzięki szklarni ogrodowej jesteśmy w stanie zapewnić warzywom, owocom oraz pozostałym roślinom doskonałe warunki do wzrostu. Jednak zanim weźmiemy się do budowania obiektu, należy pamiętać, że zgodnie z prawem jest ona definiowana jako wolnostojący parterowy budynek gospodarczy. Sprawdź, czy musisz mieć pozwolenie, aby ją wybudować.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Domowa szklarnia to marzenie niejednego fana ekologicznej żywności oraz miłośnika ogrodnictwa. Czy możemy jednak postawić małą szklarnię na naszej posesji bez pozwolenia na jej budowę? Zgodnie z Prawem budowlanym pozwolenia na budowę nie wymaga szklarnia, której powierzchnia nie przekracza 35 m2. Należy pamiętać, że liczba takich obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Jeśli planujemy zbudować szklarnie, która będzie miała ponad 35 m2 wówczas musimy uzyskać pozwolenie na jej budowę. Budowa niewielkiej szklarni do 35 m2 obok domu co do zasady nie wymaga pozwolenia. Konieczne jest jednak zgłoszenie budowy szklarni u starosty lub prezydenta miasta zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 roku. Jeśli tego nie zrobimy, grozi nam kara w wysokości nawet do 5 tys. złotych.
Doskonałym miejsce na postawienie szklarni będzie miejsce nasłonecznione. Należy także pamiętać o tym, aby podłoże pod szklarnią było wyrównane. Jest to bardzo ważne podczas podlewania roślin. Jeśli podłoże będzie krzywe, to woda może spływać i gromadzić się w jednym miejscu. A co możemy hodować w szklarni? Wiele warzy m.in. pomidory, papryk, ogórki, sałatę czy dynie, a także owoce takie jak truskawki, cytryny czy poziomki. W szklarni będą się dobrze czuły również zioła oraz rozsady kwiatów jednorocznych.
Ścianki szklarni mogą być wykonane m.in. ze szkła, foli lub poliwęglanu. Jeśli zależy nam na tym, aby obiekt nie był kosztowny, warto wybrać folie, jednak jest ona podatna na uszkodzenia. Odporniejsza będzie szklarnia wykonana ze szkła, ale jej montaż nie należy do najprostszych. Natomiast poliwęglan jest lekkim materiałem, który nie grozi popękaniem na drobne kawałki jak w przypadku szkła.