Kiedy przycinać hortensję? Nie przegap tego terminu! O tym musisz pamiętać podczas skracania pędów

Jak przycinać hortensje bukietowe? Kiedy przycinać hortensje krzewiaste? Te pytania zadaje sobie nie jeden ogrodnik, który uprawia te piękne rośliny. Okazuje się, że zbliża się termin przycinania tych roślin. Wyjaśniamy, w których miesiącach należy to robić.

Hortensje od razu przykuwają nasz wzrok. Nic w tym dziwnego, to piękna i kolorowe, a zarazem delikatne kwiaty. Doskonale prezentują się w ogrodach, parkach czy na działkach. Chcesz, aby twoje krzewy zachwycały? Sprawdź, kiedy i jak je przyciąć.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Hortensja ogrodowa, hortensja krzewiasta, hortensja bukietowa. Czym się różnią? 

W ogrodach i na działkach najczęściej możemy dostrzec hortensję ogrodową, która charakteryzuje się dużymi i kulistymi kwiatostanami. Kwiaty tej rośliny mogą być fioletowe, różowe, białe lub niebieskie. Inną odmianą tej rośliny, która również cieszy się dużą popularnością, jest hortensja krzewiasta. Jej kwiaty są drobniejsze od hortensji ogrodowej i występują głównie w kolorze białym i zielonym. Natomiast hortensja bukietowa ma wydłużone i stożkowate kwiatostany. Kwiaty tej rośliny są zielonkawe albo białe, jednak często zmieniają kolor na różowy. 

Kiedy przycinać hortensję? Zobacz, jak prawidłowo to zrobić 

Hortensje należy przycinać regularnie, raz do roku pod koniec zimy oraz na początku wiosny, czyli od końca lutego do początku kwietnia. Należy pamiętać o tym, aby przycinać rośliny, kiedy za oknem będzie dodatnia temperatura, a w najbliższym czasie nie pojawia się przymrozki. Jak prawidłowo przyciąć hortensję bukietową? Pędy tej rośliny należy skrócić o 2/3 ich długości. Z kolei hortensje krzewiaste, jeśli są młode, należy skrócić je o połowę, natomiast te starsze przycinamy na wysokość 20-30 centymetrów. Podcinania nie wymaga natomiast hortensja ogrodowa.  

Więcej o: