Twoja zmywarka nie domywa naczyń? Sprawdź ten element w urządzeniu i rozwiąż swój problem!

Czasem wyjmujemy ze zmywarki niedomyte naczynia. Mimo że urządzenie przeszło cały cykl, garnki i talerze wciąż są zabrudzone. Może być to spowodowane jednym elementem z wnętrza urządzenia. Często jego niedrożność jest bezpośrednią przyczyną niedomytych naczyń.

Urządzenie, które myje za nas górę naczyń, które piętrzyłyby się w zlewie, sprawia wielu osobą niezwykłą przyjemność. To dlatego w większości kuchni znajduje się właśnie zmywarka, która w zastępstwie za nas skutecznie oczyszcza naczynia ze wszelkich zabrudzeń. Jednak czasem urządzenie odmawia współpracy i nie domywa talerzy, sztućców czy szklanek, pozostawiając na nich osad z jedzenia. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Cała gama przyczyn

Każdemu choć raz w życiu przydarzyła się sytuacja, kiedy po skończonym cyklu mycia wyjmuje ze zmywarki wciąż brudne naczynia. Czasami winę ponosi nieodpowiedni detergent czy twarda woda. Choć przyczyn może być wiele, część z nich można samodzielnie zdiagnozować bez konieczności rozkręcania urządzenia. Najczęstszymi powodami niedomywania naczyń są brudny filtr, złe ułożenie naczyń czy zły program. Zarówno filtr, jak i uszczelki i wnętrze muszą być regularnie czyszczone.

Jak wyczyścić filtr w zmywarce? Proste sposoby

Część urządzeń ma specjalny program, który pozwoli na wyczyszczenie zmywarki oraz filtra. Jeśli nasza zmywarka go nie posiada, możemy użyć detergentu lub sody oczyszczonej w celu wyczyszczenia zmywarki. Wystarczy nasypać sodę lub detergent do miejsca na tabletkę i ustawić program z temperaturą sięgającą przynajmniej 60 stopni Celsjusza. Zanim jednak to zrobimy, filtr należy wyjąć i wyszorować usuwając z niego resztki jedzenia. Czysta zmywarka to czyste naczynia.

Zmywarka nie domywa naczyń? Sprawdź ten element

Jest jeszcze jeden element zmywarki, który odpowiada za prawidłowe mycie naczyń. Są to ramiona ze spryskiwaczami. Zawsze trzeba sprawdzić, czy mogą się swobodnie obracać. Następną kwestią są otwory, przez które wydostaje się woda podczas mycia. Kiedy spryskiwacze są zapchane, zmywarka nie będzie odpowiednio myć naczyń. Jeśli chcemy sprawdzić, czy otwory są drożne, ramiona należy zdemontować i się im przyjrzeć. Jeśli okaże się, że są zapchane, można je oczyścić z pomocą wykałaczki lub pęsety. Na koniec umieszczamy je pod bieżącą wodą i ponownie montujemy.

Więcej o: