Ile można mieć punktów karnych? W 2023 roku przepisy nieco się zmieniły. Warto poznać je wcześniej

Ile punktów karnych można mieć nabitych w 2023 roku? Ta liczba trochę się zmieniła. Jeśli masz uprawnienia do jazdy samochodem, koniecznie dowiedz się, jak sprawdzić ich ilość i gdzie jest granica, po której zabiorą ci dokumenty. Zebrane mandaty mogą nie być jedynym problemem.

Punkty karne to system karania kierowców, który funkcjonuje od wielu lat. Jednak ilość, którą można zebrać, zmieniała się w czasie. Ostatnio również wprowadzono kilka nowości. Jeśli często jeździsz samochodem, koniecznie dowiedz się więcej na ten temat, aby uchronić się przed ewentualną stratą prawa jazdy.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 35 nowych hybrydowych radiowozów zasiliło flotę warszawskiej policji. Zakupiono je z funduszy unijnych

Taryfikator mandatów, punkty karne uległy pewnym zmianom. Jeśli masz prawo jazdy, koniecznie dowiedz się więcej

Niedawno zaszły pewne zmiany w taryfikatorze mandatów. Na przykład za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku można dostać 10 punktów, a za kierowanie pod wpływem alkoholu można dostać aż 15 punktów. Dokładne zmiany znajdziesz na stronie kolo.policja.gov.pl i gov.pl. Warto się zapoznać z nowymi przepisami, aby choćby przypadkiem nie narazić się na utratę prawa jazdy. 

Jak sprawdzić punkty karne? Ile można ich zebrać, zanim odbiorą ci prawo jazdy?

Punkty karne możesz regularnie sprawdzać pod tym linkiem lub na komisariacie policji. Maksymalna ilość, jaką może zebrać osoba kierująca pojazdem, zanim odbierze się jej uprawnienia, wynosi aktualnie 24 punkty. Jeśli ktoś przekroczy tę granicę, policja może zabrać mu prawo jazdy. 

Kiedy kasują się punkty karne? Kursy reedukacyjne zostały wyłączone

Niestety od tego roku osoby, które mają dużo punktów karnych, nie mają możliwości, aby je zredukować. Aktualnie zebrane punkty nie znikają też po roku, a po aż dwóch latach. Natomiast kierujący pojazdami, którzy stracili uprawnienia, będą zmuszeni przejść cały kurs ponownie.

Więcej o: