To koniec radości z podwyżek. 14. emerytura 2023 będzie niższa? Warunki różnią się od tych z 2022 roku

Zgodnie z zapewnieniami rządu 14. emerytura 2023 trafi na konta seniorów. Zasady przyznawania 14. emerytury mają być podobne do tych z poprzedniego roku. Okazuje się jednak, że wprowadzono zmiany w świadczeniach dla emerytów. Kiedy wypłata 14. emerytury 2023 i ile wyniesie? Prawdopodobnie mniej.

Prace nad "czternastką" trwają, o czym zapewniał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem". Poinformował on także o tym, że świadczenie będzie wypłacane na zasadach podobnych do tych obowiązujących w roku ubiegłym. Na tej podstawie można przewidywać, jak będzie wyglądać 14. emerytura 2023.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

14. emerytura 2023: kiedy wypłata? Ile wynosi "czternastka"?

14. emerytura jest równa wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. Oznacza to, że w 2023 będzie ona wynosić 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto, przy czym ostateczna wypłacana kwota zależy od obowiązującego progu dochodowego. Próg ten ma pozostać w tym roku bez zmian.

Limit ma być tak jak do tej pory, czyli 2900 zł, pierwsze wypłaty mają być w ostatnim tygodniu sierpnia, podobnie jak w zeszłym roku

- informował Szwed w przytoczonej powyżej rozmowie.

Jeśli chodzi o termin wypłat czternastki, ruszą one najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września (w 2022 były to 25 sierpnia).

14. emerytura i zasady jej przyznawania. Dla kogo przeznaczone jest świadczenie?

14. emerytura w pełnej wysokości będzie wypłacana osobom, których dochód nie przekroczy wspomnianego progu 2900 zł brutto. Jeśli świadczeniobiorca przekracza próg, 14. emerytura będzie obniżona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę", przy czym świadczenie nie może być niższe niż 50 zł. Według oficjalnych informacji ZUS-u, 14. emerytura przysługuje wszystkim, którzy pobierają emeryturę, rentę lub świadczenie przedemerytalne. Należy zauważyć jednak, że seniorzy muszą mieć prawo do świadczenia na dzień przed rozpoczęciem wypłat "czternastek" (przykład z 2021). Oznacza to, że aby otrzymać 14. emeryturę 2023, wniosek o status emeryta powinien być złożony najpóźniej miesiąc przed wypłatami. Nie trzeba natomiast składać osobnego wniosku o przyznanie 14. emerytury.

14. emerytura 2023. W tym roku będą również istotne zmiany

Choć zasady przyznawania 14. emerytury zostają podobne, emeryci odczują dużą różnicę w porównaniu do zeszłego roku. Okazuje się bowiem, że w 2023 najprawdopodobniej "czternastka" będzie opodatkowana, o czym informuje Fakt. W 2022 dodatkowe świadczenia do emerytury były zwolnione z podatku na podstawie specjalnego rozporządzenia, jednak w 2023 nie jest planowane wydanie nowego. Jeśli czternasta emerytura zostanie opodatkowana, to seniorzy, którym przysługuje "czternastka" w wysokości np. 1254 "na rękę" stracą aż 191 złotych!

Więcej o: