Kiedy siać paprykę, by cieszyć się obfitymi plonami? Wystarczy trzymać się tych dat

Kiedy wysiewać paprykę? Luty jest ważnym miesiącem w kalendarz każdego ogrodnika. Nadchodzi wtedy czas, kiedy część nasion owoców i warzyw musi trafić do ziemi, by na lato można zebrać obfite plony. Wystarczy nie przegapić tych dat i pamiętać o podstawowej pielęgnacji.

Domowa uprawa warzyw i owoców cały czas zyskuje rosnącą popularność. Coraz większa ilość parapetów staje się miejscem dla doniczki z nasionami, które wykiełkują w rośliny pozwalające nam zebrać plony. Trzeba się jednak trzymać dat wysiewu i zapewnić im odpowiednie warunki.

Zobacz wideo Chcesz schudnąć? Ostra papryczka przyspiesza przemianę materii

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uzyskać nasiona z papryki? To proste

  1. Przekroić paprykę. Papryka musi być dojrzała, nie nadają się jednak do tego owoce zielone. Nasiona pozyskuje się z owoców dojrzałych
  2. Wyciągnąć nasiona. Palcami na talerzyk, jeśli jest to ostra papryka, należy założyć gumowe rękawiczki. Osuszamy je ręcznikiem papierowym.
  3. Podsuszyć nasiona. Na około 10 dni odstawiamy talerzyk w suche miejsce.
  4. Przechować przez zimę. Pakujemy je w papier na zimę, w plastiku nasiona mogą pleśnieć.

Kiedy siać paprykę w domu? Trzymaj się tych dat

Koniec lutego i początek marca jest najlepszym terminem na wysiew papryki. Dzięki temu roślina będzie miała wystarczająco dużo czasu na wykiełkowanie. Jednak należy pamiętać, że wysiew nie wystarczy i trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Papryka lubi wyższą temperaturę, około 25 stopni Celsjusza, zwłaszcza podczas pierwszych tygodni. Podłoże najlepsze będzie żyzne i pulchne, a miejsca nasłonecznione.

Kiedy siać paprykę chili? Daty i wymagania

Papryczkę chili uprawia się z rozsady. Najpierw jednak trzeba wysiać ją z nasiona. Odbywa się to od połowy lutego do połowy marca. Nasiona umieszcza się w małych doniczkach bądź w skrzynkach. Powinno się tej roślinie zapewnić niezmienne warunki. Wysoka temperatura około 20-26 stopni Celsjusza i dobre naświetlenie. Należy pamiętać też o regularnym podlewaniu i nawożeniu. 

Więcej o: